Iluminacja wieku młodością zroszonego

| Dodano: 14 grudzień 2017 | Dodana przez: Jowita Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Iluminacja Wojciecha Noszczyka to zaskakująca współczesna realizacja postulatów, które głosili już moderniści. Tekst rozpada się na kilka części i planów, a każdy z nich staje się odrębną całostką w ramach tego niewielkiego objętościowo utworu. Najbłahsza scena urasta tu do rangi małego językowego arcydzieła, autor cyzeluje każde zdanie, na poziomie stylistycznym nawiązując przewrotnie do estetyzmu. Szata słowna jest tym samym bardzo wyszukana, wytrwały i ambitny czytelnik powinien jednak odnaleźć w przedzieraniu się przez kolejne misterne konstrukcje lingwistyczne (nierzadko paradoksalne czy wręcz oksymoroniczne) intelektualną przyjemność. Narracja oscyluje pomiędzy stylem wysokim a niskim. Zaskakujące zestawienia ożywiają niejednokrotnie zastane związki wyrazowe i na owo balansowanie na granicy prozy poetyckiej, a także niesłychane bogactwo językowe wskazać można jako na największe zalety Iluminacji.

Źródło: http://www.psychoskok.pl/produkt/iluminacja-wieku-mlodoscia-zroszonego ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Iluminacja wieku młodością zroszonego"

Opinia

Awatar użytkownika

Książka opowiada o procesie ewolucji umysłu oraz emocji na skutek zderzenia się z absurdalnie wulgarnym środowiskiem, w które przypadkowo wkroczył główny bohater. Z każdą chwilą zagłębiania się on w agresywne otoczenie, zmienia się i dokonuje przerażającego, bulwersującego odkrycia.
Fabuła jest spójna i ściśle ukierunkowana na konkretne aspekty. Oprócz relacji międzyludzkich, problemu uczucia, jest jeszcze świadomość własnej egzystencji w brutalnym świecie.
To wszystko składa się na makabryczne wnioski i opisy dramatycznych scen. Czytelnicy, którzy szukają mocnej literatury nie zawiodą się, natomiast pozostali dla których bezpośrednia i wulgarna czasem szata literacka jest problemem, mogą nie zgadzać się z poglądami prezentowanymi przez autora. Jednakże całość jest dostatecznie wyważona, klarowna i dokładnie wyjaśnia poglądy opisywane w treści utworu.

17 styczeń 2018 12:30

Opinia

Awatar użytkownika

Iluminacja Wojciecha Noszczyka jest interesującym osiągnięciem prozatorskim. Autor sięga do tradycji kulturowo-literackiej z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku, ciekawie dialogując z nurtem dekadenckim – czytelnikowi w akcie lektury od razu nasuwają się na myśl skojarzenia ze stylem młodego Stanisława Przybyszewskiego. Są to związki nie tylko na poziomie stylistycznym i formalnym, lecz także tematycznym – Wojciech Noszczyk nie boi się bowiem kontrowersji i brawurowo wręcz sięga po wątek mizoginistyczny. W obrębie zainteresowań głównego bohatera fragmentu prozatorskiego leżą relacje damsko-męskie i to ich ukazaniu organizator tekstu podporządkowuje całą fabułę – czy raczej parafabułę – tak komponując poszczególne elementy, by uwypuklały one założoną tezę. W efekcie tekst tworzy barwną mozaikę różnych rejestrów językowych, stylów, gatunków, a nawet rodzajów literackich. Owo bogactwo – swoisty synkretyzm – cechujące Iluminację Wojciecha Noszczyka to świadectwo wirtuozerii...

12 styczeń 2018 11:21

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy