CHWILE. Część pierwsza. Kurza pamięć

| Dodano: 11 pażdziernik 2016 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

„CHWILE. Część pierwsza. Kurza pamięć” Wiesława Trawy to pełna ciepła opowieść o czasach, których już nie ma i modelu rodziny, który we współczesnych czasach chyba też przechodzi do historii... To opowieść o rodzinie, gdzie więzy krwi są bardzo ważne, od której nie chce się uciekać nawet wtedy, gdy nie wszystko pomyślnie się układa.

Autor opisuje swoich najbliższych z perspektywy własnych przeżyć, dzięki czemu każdą osobę poznajemy z osobna, z charakteru, poglądów czy wrażliwości. Budowa tej opowieści przypomina malarstwo impresjonistyczne. Obrazy są zlepione z plamek „fleszy”, które układają się w pełen ciepła obraz familii. Opowieść jest umiejscowiona na Ziemiach Odzyskanych w okresie od końca II wojny światowej do lat 70. W tle bardzo rzadko, ale pojawiają się aluzje polityczne, komentarze nie tylko do panującego wówczas systemu politycznego, ale i postaw ludzi, czasami oportunistycznych, czasami zbuntowanych, jednak najczęściej próbujących się z tą rzeczywistością jakoś ułożyć.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/chwile-czesc-pierwsza-kurza-pamiec_p591 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "CHWILE. Część pierwsza. Kurza pamięć"

Opinia

Zachęcam do przeczytania

Awatar użytkownika

Czytając o dziejach najbliższej rodziny Wiesława Trawy, cofamy się do czasów, w których rodzina stanowiła prawdziwy i nierozerwalny fundament społeczny. Do czasów, gdzie więzi rodzinne były mocne i solidne w swej podstawie. Tak właśnie było w rodzinie autora niniejszej książki.  Jak sam opisuje czasy nie były łatwe na ziemiach odzyskanych. Akcja powieści "rozgrywa się" - jeśli można tak napisać w ujęciu książki biograficznej - od końca II wojny światowej do lat siedemdziesiątych.             
Trawa wspomina swój dom rodzinny ciepło i nostalgicznie. Czytelnik też jest w stanie empatycznie doznać tych pozytywnych emocji. Dzięki językowi, stylowi i prostemu przekazowi.            
Opisując rozmaite wydarzenie związane ze swoją rodziną, autor subtelnie, ale bardzo zrozumiale zaznacza tło polityczne kraju. W tym wszystkim umiejscawia swą rodzinę o głębokich tradycjach, nierozerwalną, której członkowie mimo różnych zawiłości losu są sobie bliscy.              
Cała historia to jakby migawki, flesze, urywki retrospektywnie kreślone. Całość oddaje uchwycone w locie chwile, emocje i uczucia - jak w malarstwie impresjonistycznych, w którym liczyło się ujęcie umykające momentu.  Troszeczkę zabrakło mi tutaj fotografii, które zdecydowanie dopełniłyby klimatu treści. 
Zachęcam do przeczytania, zwłaszcza tych, którzy lubią powieści obyczajowe i biograficzne w jednym:) Taka bowiem jest niniejsza opowieść...


więcej na
https://agi30m.blogspot.com/2017/07/kurza-pamiec.html

10 lipiec 2017 07:43

Opinia

świetna powieść

Awatar użytkownika

„CHWILE. Część pierwsza. Kurza pamięć” to pełna ciepła opowieść o czasach, których już nie ma i modelu rodziny, który we współczesnych czasach chyba też przechodzi do historii…

21 luty 2017 08:26

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl