Hiobowe wieści

| Dodano: 24 listopad 2015 | Dodana przez: Jowita Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

„Hiobowe wieści” Georga Rodsona to powieść kryminalna.

Rok 1999. De Luizjany z Houston przylatuje detektyw George Rodson, aby wesprzeć tamtejsze służby w schwytaniu tajemniczego mordercy, który zabił miejscowego Michaela Higgsa. Ofiara została znaleziona przez swojego przyjaciela na łódce na środku jeziora, zabita nieznanym narzędziem. Na jej klatce piersiowej widniał zastanawiający znak w kształcie iksa, a w dłoń wpleciono tajemnicze pióro. Policja jest bezradna i niechętna do współpracy, więc Rodson decyduje się na prowadzenie śledztwa, bez niczyjej wiedzy i zgody. Przesłuchuje Seana Dowley'a studenta, którego odciski palców znaleziono na miejscu zbrodni. Sprawa komplikuje się jednak, gdy młodzieniec ginie w podobny sposób. Zostaje znaleziony w komórce z ranami kłutymi i iksem na klatce piersiowej, lecz tym razem zamiast pióra w dłoni, morderca pozostawia bardziej wymowną poszlakę – goli głowę ofierze. Zdeprymowany detektyw przypadkiem natrafia na fragmenty Biblii, dzięki którym uświadamia sobie, że zabójca działa według zapisanego w Piśmie Świętym schematu. George dochodzi do pewnego wniosku, że w mieście istnieje sekta. To odkrycie sprawia, że Rodson staje się niewygodny. Zostaje zmuszony do opuszczenia Luizjany lecz nie zamierza się poddać i staje twarzą w twarz z niebezpiecznymi wyznawcami. Jak zakończy się to spotkanie dla detektywa? Czy uda mu się wymierzyć sprawiedliwość?

Źródło: http://www.ebooki123.pl/hiobowe-wiesci_p488 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Hiobowe wieści"

Opinia

REwelacja

Awatar użytkownika

„Hiobowe wieści” są opowiadaniem kryminalnym nawiązującym do stylu noir. Ale autor, przedstawiając główny wątek, dotyka innych, ważnych problemów.

Po pierwsze, problemu fanatyzmu religijnego, ślepej wiary, która w mniemaniu wyznawców, daje przyzwolenie na zabijanie ludzi inaczej myślących i inaczej żyjących. Dziś jest to jeden z ważniejszych problemów świata.

Po drugie, problemu niedużych społeczności homogenicznych. W książce znajdziemy portret psychologiczny mieszkańców małej miejscowości, terroryzowanych przez sektę, niechętnych wszystkim, którzy przybywają z zewnątrz i nie pasują do ich rytmu życia. Mamy tu zmowę milczenia w imię własnego bezpieczeństwa i zgodę na poświęcenie wolności i życia bliskich dla swojego komfortu.

Po trzecie, problemu podwójnych standardów i wartości wśród funkcjonariuszy mających stać po stronie prawa.

Zatem w „Hiobowych wieściach” znajdziemy trochę więcej niż kryminalna fabuła.

Do poczytania.

7 grudzień 2015 16:22

Opinia

Awatar użytkownika

George Rodson w swojej szczytowej formie stworzył pamiętnik opisujący jedno ze swoich najgłośniejszych śledztw. Detektyw z Houston oddalił się od domu, by zbadać przypadek tajemniczego morderstwa na luizjańskich bagnach. Ciało mężczyzny zostało odnalezione na  łódce środku jeziora ze złowieszczym znakiem na klatce piersiowej i zastanawiającym piórem w dłoni. Makabryczne odkrycie miejscowych i obecność porywczego policjanta rujnuje spokój małego miasteczka doprowadzając do kolejnej tragedii. Mieszkańcy są wstrząśnięci, lecz stawiają opór, milczą jakby coś ukrywali. Ukrywają przerażającą prawdę, która zaboli jeszcze niejednego.Sam Rodson nie spodziewał się, że odpowiedź na pytanie kto zabił okaże się tak przerażające, a w mieście zamieszkało zło... Rozhisteryzowanie Rodsona i jego kąśliwy czarny humor stwarzają mieszankę czyniącą z książki propozycję jedyną w swoich rodzaju.

7 grudzień 2015 16:18

Nowa opinia

Recenzje dla: "Hiobowe wieści"

Duża dawka czarnego humoru

Mamy tu charakterystycznego dla tego gatunku głównego bohatera - detektywa George’a Rodsona. Ten ceniony fachowiec od rozwiązywania skomplikowanych zagadek kryminalnych ma zrujnowane życie osobiste, jest przy tym źle nastawiony do policji oraz świata zewnętrznego. Jego relacje z innymi są podszyte ironią, cynizmem i nieskrywanym poczuciem wyższości. Sam cierpi na hipochondrię i lekomanię (choć autor traktuje to z dużą dozą humoru). Charakterystyczne dla gatunku jest także otoczenie, w którym umiejscowiona...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy