Opinie o książce: "Między opętaniem a oczarowaniem"

Okładka
W swojej najnowszej książce autorka prezentuje doświadczenia samotnej matki, prześladowanej przez bezpiekę. Pisze o trudach jej życia na emigracji w Niemczech oraz latach ciężkiej psychozy, która doprowadza ją do śmierci. Jakim człowiekiem będzie jej córka, jak będzie sobie radziła z życiowymi wyborami? Prędko zaczynamy odkrywać odpowiedzi na poszczególne pytania, choć proces ten nie kończy szybko. Główna bohaterka powieści „Między opętaniem a oczarowaniem” Dorota, jest piękną kobietą, uwikłaną w liczne erotyczne przygody. Marzy jednak o Szymonie – swej młodzieńczej miłości. Los rozłączył ich wiele lat wcześniej i od tego czasu nie...

Opinia

opętanie czy oczarowanie

Awatar użytkownika
Alfred hiczkok
(anonimowy)

Bardzo pociągająca książka. Uwagę zwraca szczególnie wysublimowana erotyka bez nachalnej dosadności w tym zakresie. Przez to jest to powieść piękna i urocza. Naprawdę warto przeczytać aby znaleźć się w świecie PRL i w wirze uczuć głównej bohaterki.

11 grudzień 2013 13:19

Opinia

Opinia Leopoldy

Awatar użytkownika
Jowita Szpilka

Otoczona rojem barwnych postaci - główna bohaterka najnowszej powieści Stefanii Jagielnickiej-Kamienieckiej ,,Między opętaniem a oczarowaniem" - Dorota miota się nieustannie pomiędzy romantyczną miłością a erotyczno-seksualnymi przygodami. Wpada w psychozę zakończoną pobytem w spitalu psychiatrycznym, gdzie poznaje kolejnego kochanka. Innym razem pogrąża się w manii religijnej, z której wyciąga ją jej wierna przyjaciółka Hanka. Przez cały czas marzy o swej młodzieńczej miłości do Szymona, która wobec złośliwości losu ma niezbyt wielkie szanse spełnienia, mimo wzajemności ukochanego, szukającego jej niestrudzenie, chociaż splot niesprzyjających okoliczności wciąż uniemożliwia mu jej znalezienie.

Wśród kochanków Doroty jest agent, psychiatra, dziennikarz, playboy i wreszcie architekt, stanowiący dla niej surogat ukochanego, który też wykonuje ten zawód. A każdy z nich stanowi oryginalny egzemplarz uwodziciela. Towarzyszy im cała plejada ciekawych kobiet, z którymi przyjaźni się główna bohaterka powieści. Skomplikowana fabuła wspaniale przedstawia współczesną obyczajowość, szczególnie wnikliwie maluje psychikę kobiet, ich pragnienia i sposób ich urzeczywistniana.

Jest to wciągająca powieść obyczajowa, pulsująca bogactwem ciekawych postaci i wyrafinowanymi opisami zarówno romantycznej miłości jak i wyuzdanych seksualnych związków. A przy tym przedstawia wiele poważnych problemów współczesnego świata, zawiera bogactwo wartości poznawczych. Wartka, wciąż na nowo zaskakująca akcja, uwieńczona jest niemniej zaskakującym finałem.

9 wrzesień 2013 11:53

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy