Opinie o książce: "Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk"

Okładka
„Młody Bóg z pętlą na szyi” Anki Mrówczyńskiej to intymna i wstrząsająca opowieść o dwudziestosiedmiolatce z pogranicznym zaburzeniem osobowości borderline. To historia w formie dziennika pisanego w szpitalu psychiatrycznym. Przedstawia losy pogrążonej w depresji, nadużywającej alkoholu i okaleczjącej się dziewczyny, mającej dość pracy na stanowisku robotnika. Nasilające się myśli samobójcze i kolejne dwie próby skłaniają ją do poszukania profesjonalnej pomocy. To, co udaje się jej dostać, nie wystarcza. Rozpoczyna terapię na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd zostaje przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego....

Opinia

Bogini szaleństwa

Awatar użytkownika
http://rzeczokulturze.blogspot.com/2016/03/bogini-szalenstwa.html
(anonimowy)

Sama autorka pisze o swojej książce tak: „Gdybym miała określić ją dwoma słowami? Psychiczna wiwisekcja”. Nic dodać, nic ująć.


Terapia przez pisanie może okazać się terapią nie tylko dla piszącego. Nie mówię, że po tę książkę musi sięgnąć każdy z zaburzeniami osobowości i problemami z autoagresją – zupełnie nie o to chodzi. Zapiski Mrówczyńskiej mogą uświadomić Wam, jak ważna jest rozmowa o uczuciach, tych permanentnych i tych chwilowych, przemijających z prędkością i natężeniem letniej burzy. Czasem zbyt trudno jest przyznać się do złości, żalu, poczucia beznadziei, a nawet miłości – nie mamy pojęcia ile znaczyłoby takie wyznanie dla naszych najbliższych i jak mogłoby nas zbliżyć. To coś, co trzeba przemyśleć i oddać w osąd sumieniu. Niech nie dopadnie nas ten mutyzm, o którym wielokrotnie wspomina autorka.


Młody bóg z pętlą na szyi może pobudzić też do dyskusji o chorobach psychicznych, sposobach ich leczenia i diagnozy. Mrówczyńska przedstawia w książce różne podejścia lekarzy, pielęgniarek, a także samych pacjentów. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie, jak można chcieć umrzeć, jak w ogóle można tak myśleć, jakim cudem takie rzeczy rodzą się w głowie człowieka. Myślę, że zwyczajnie nie są świadomi tego, co odczuwa osoba dotknięta dolegliwościami psychicznymi. Widzą, że ktoś kicha, kaszle – wiedzą, że jest chory i musi się leczyć, ale kiedy ktoś mówi o podcinaniu żył i samobójstwie, nie traktują go jak chorego, a jak kogoś nienormalnego, z marginesu społeczeństwa – szalonego.


więcej na: http://rzeczokulturze.blogspot.com/2016/03/bogini-szalenstwa.html

18 marzec 2016 08:23

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl