Być kobietą - Sto lat temu na Śląsku Austriackim i w Galicji

| Dodano: 31 marzec 2015 | Dodana przez: Aga Pietruszewska

Share

Okładka

Twoja ocena

Oto masz przed sobą książkę, w której autor chciał pokazać jak w odbiciu lustrzanym obraz piękniejszej połowy świata na początku XX wieku. To właśnie kobieta i jej obraz widziany przez pryzmat doniesień prasowych stanowi istotę tego opracowania.

owstała publikacja nie tylko ukazuje proces emancypacji kobiet, ale przede wszystkim ich życie codzienne, ubiór, prowadzenia domu czy wypoczynek. W pierwszym rozdziale autor przedstawił, o czym pisała prasa kobieca na początku XX wieku na podstawie kilku roczników dwutygodnika „Mody Paryskie” z lat 1901-1903. W drugim – jakie poruszenie wywołało pojawienie się kobiet w spodniach. Trzeci rozdział ukaże jak ubierały się kobiety w 1912 roku na podstawie tygodnika „Nowości Ilustrowane”. Kolejny rozdział omówił, w jaki sposób ówczesne kobiety były postrzegane w prasie. Publikacja została zakończona humorem dotyczącym kobiet i anegdotami. W ostatnim rozdziale Czytelnik znajdzie informacje o roli kobiety jako pani domu i lekarki.

Głównym źródłem do powstania zbiorowego obrazu piękniejszej połowy świata na początku XX wieku, była prasa.

- Gazeta jako odbicie czasu przeszłego ma niesamowitą wartość, gdyż jest pisana „na gorąco”. Redaktor opisujący zdarzenie pisze, co widzi i w konkretnej chwili ocenia, nie mając możliwości z perspektywy czasu na „zimno” zweryfikować poszczególnych zjawisk. Z tego powodu, informacje z dzienników nie tylko przekazują, co się stało, ale oddają klimat historii. Dodatkowo stosowane wtedy barwne opisy sprawiają, że można wejść w nurt ówczesnego życia i świadomości mieszkających tu ludzi - wyjaśnia Kachel. - Jednocześnie trzeba mieć przy tym pełną świadomość, że przedstawione tu wydarzenia to tylko wycinek ówczesnego życia. Bowiem prasa, podobnie jak i dzisiaj, więcej miejsca poświęcała na zdarzenia sensacyjne i ciekawostkowe. Nie była nigdy pełną kroniką wydarzeń. Z tego powodu czasami błahe sprawy zamieszczane są na pierwszych stronach, a rzeczy istotne widnieją drobnym drukiem gdzieś na dalszych stronach. Taki już był, jest i zapewne będzie urok mediów. Jednak wiedząc o tej specyfice, możemy poszerzyć swoją wiedzę historyczną o informacje, które w żadnym innym opracowaniu historycznym prawdopodobnie by się nie znalazły. Przeglądając zapiski o kobietach możemy też sami dokonać obserwacji i zobaczyć, jak, i czy w ogóle, zmieniła się mentalność ludzi - dodaje autor.

Źródło: opis wydawcy

Dostępna w

Opinie o: "Być kobietą - Sto lat temu na Śląsku Austriackim i w Galicji"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku