Zachód niewart zachodu

| Dodano: 20 marzec 2015 | Dodana przez:

Share

Okładka

Twoja ocena

„Zachód niewart zachodu”, debiutancka książka Eweliny Malinowskiej jest zbiorem wspomnień świeżej absolwentki z okresu studiów w Szkocji. Młoda autorka odważnie, ale także z dużą dozą wrażliwości i odrobiną humoru, opisuje realia życia w Wielkiej Brytanii, marzeniu o lepszym jutrze wielu Polaków. Codzienność życia na wyspach ukazuje w świetle wielu absurdów. Lepsze niż w Polsce zarobki i pomoc społeczną konfrontuje z ignorancją i płytkością brytyjskiego społeczeństwa. Świetny stan placówek szpitalnych konfronuje z problemem niedożywionych dzieci, problemem alkoholizmu oraz niezdrowego trybu życia. Przesadną niemalże życzliwość brytyjskiego społeczeństwa konfrontuje z problemem przemocy i gwałtów. Żartobliwym pytaniem; „Gdzie rosną jajka?” obrazuje wątpliwą skuteczność brytyjskiego systemu edukacji. Czy rozwój gospodarczy nie powinien iść w parze z rozwojem osobistym, z coraz większą świadomością, moralnością i empatią dla drugiego człowieka? A być może Brytyjczycy, skupiając się na sobie i na dniu dzisiejszym, obrali najlepszą dla siebie strategię w odpowiedzi na inwazję obcokrajowców? Te i inne pytania budzi niemalże każda z któtkich opowieści, sprytnie zmuszając czytelnieka do przewartościowania rzeczywistości, w której czytelnik się wychował i w której żyje. Czy Wyspy Brytyjskie to rzeczywiście nasze „wyspy szczęśliwe”?

Źródło: http://www.ebooki123.pl/zachod-nie-wart-zachodu_p417 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Zachód niewart zachodu"

Opinia

Awatar użytkownika

Malinowska w swojej książce pokazuje drugą stronę tego, co wzbudza naszą zazdrość. A ta druga strona często jest brudna, śmierdząca alkoholem i wymiocinami, naznaczona niekompetencją i pewną społeczną bezradnością. Aby poznać ją, trzeba jednak trochę na Wyspach pomieszkać. Taką możliwość miała autorka „Zachodu…” , a mając również dobry zmysł obserwacji i analizy, oddając czytelnikowi ciekawą, skłaniającą do refleksji książkę.

20 marzec 2015 10:59

Nowa opinia

Recenzje dla: "Zachód niewart zachodu"

...ku pokrzepieniu serc....

„Zachód niewart zachodu” Eweliny Malinowskiej, to swego rodzaju literatura ku pokrzepieniu serc. Polskich serc, bijących mocno z tęsknoty za lepszym światem Europy Zachodniej i jednocześnie zamkniętych w kapsule kompleksów wobec tego świata. Autorka w lekki sposób próbuje nam pokazać, że daliśmy się wmanipulować w wizję polskiej zaściankowości i poczucia bycia gorszymi obywatelami zachodniego świata. To prawda, że Zachód ma swoje dobre strony, które możemy powielać, ale nie może to się odbywać kosztem...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl