Oddech

| Dodano: 17 luty 2015 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Oparte na poetyce awangardowej - szczególną rolę odgrywa w nich elipsa, a więc niedopowiedzenie, język jest skondensowany, wiele dzieje się między słowami, w milczeniu. Istotna jest gra sensów wynikających ze słów, ale sensów nieoczywistych, czy też w tych wierszach ujawniających swoją nieoczywistość. Bardzo ważny jest tu język - cokolwiek bezradny wobec rzeczywistości i doświadczenia, lecz przecież pełen ekspresji.

Wiersze te wyrastają z doświadczenia „poezji lingwistycznej" - widoczny jest patronat Białoszewskiego (choć tutaj nie chodzi o podsłuchiwanie języka, ale o obijanie się o jego granice), trochę tu z Karpowicza, sporo z doświadczeń Nowej Fali (najbardziej chyba wczesnego Krynickiego), są echa z pierwszej fazy Polkowskiego (z lat 80.), a także powinowactw z całkiem nowymi grami „neoligwistów". Zwracam uwagę na kontekst literacki, żeby pokazać, iż te wiersze wpisują się wyraźnie w konkretny nurt poszukiwań współczesnej poezji.

Zmaganie z językiem jest wyrazem głównego problemu, który jest widoczny w tych wierszach: jak opisać relacje z ludźmi i z Bogiem, skoro mowa jest ułomna i nie potrafi nazwać tego, co się w głębi duszy przeżywa? To poezja niepewności, nieufności wobec gotowych formuł przedstawiania świata. Ona pokazuje, jak trudne jest porozumienie z drugim człowiekiem. Zarazem, jak trudne jest opisanie doświadczenia religijnego, które albo jest niewyrażalne, albo przedstawiane jest w jego zewnętrzności (powierzchowności), albo zawiera się w niewiele mówiących gotowych formułach. Te słabości języka są tutaj demaskowane. Wszystkie niedopowiedzenia w tej poezji otwierają przestrzeń metafizyki czy nieuchwytnej psychologii, dlatego one są tak bardzo ważne i w nich chyba zawiera się to, co w tej poezji najważniejsze.

Dostępna w

Opinie o: "Oddech"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl