Glacier Express 9.15

| Dodano: 5 listopad 2014 | Dodana przez: Aga Pietruszewska

Share

Okładka

Twoja ocena

“Tak! Szwajcaria! Ta sypialnia Europy i świata, tu powinno się wydarzyć coś tak nieoczekiwanego,tak zakłócającego tradycyjny ład, tak burzącego obraz kraju solidnego, niezawodnego, trzymającego wszelkie standardy, gwarantującego wszystkie depozyty, kraju synonimu precyzyjnego mechanizmu, gdzie zawsze wszystko działa idealnie. I doznałem olśnienia: gdyby taki cud techniki, to zrealizowane marzenie każdego inżyniera kolejowego, taki wykwit potrzeby luksusu, a równocześnie dreszczyku wrażeń widokowych, który „jedzie, skacząc po górach”, gdyby taki Glacier Express spadł w przepaść, to wstrząsnęłoby światem bogatych bardziej niż wiadomość o śmierci z głodu paru tysięcy czarnych dzieci w Afryce. I z nawyku architekta zacząłem już nie myśleć o idei, tylko o wykonaniu, o procesie technologicznym projektu” – fragment książki.

Janusz Majewski – reżyser, autor książek cenionych zarówno przez czytelników, jak i gremia jurorskie – tym razem zabiera nas w podróż. PODRÓŻ ŻYCIA. Nie dla oszałamiających widoków za panoramicznymi szybami ekskluzywnego Glacier Expressu. Malownicza Szwajcaria jest zaledwie tłem, pretekstem do spotkania i rozmowy przyjaciół. Karola, w którego mistrzowskich ripostach rozpoznać można samego Autora (elementy autobiograficzne świetnie łączą się w tej książce z fikcją literacką), i Maxa, który po wydarzeniach ’68 roku wyemigrował z Polski, ale tak naprawdę nigdy nie przestał żyć jej sprawami – tu alter ego Kurta Webera, operatora filmowego i wieloletniego przyjaciela Janusza Majewskiego, z którym zrealizowali wspólnie kilka projektów zawodowych.

To podróż do wspomnień z czasów dzieciństwa (jest więc – jak to u Majewskiego – zaczarowany Lwów i Kresy – utracona Atlantyda), do lat młodości spędzonej w Krakowie, do pierwszych (drugich, trzecich i kolejnych) miłości, do absurdów życia (nie tylko za PRL-u). Bo to właśnie ŻYCIE jest głównym bohaterem tej książki.

Życie, które przyjdzie pożegnać. Z żalem czy ulgą? – zastanawiają się dwaj starsi panowie, to przypominający w swych dialogach bohaterów słynnego kabaretu, to znów cwaniaczków z Nalewek, to greckich filozofów, a to lwowskie baciary.

Rozmowa o Życiu? I już? Nie! Zbrodnia?! Oczywiście, nawet dwie! Miłość? Też niejedna. Namiętności – i to nie tylko we wspomnieniach. Ile może się wydarzyć, gdy o 9.15 do Glacier Expressu wsiądzie dwóch prawdziwych erudytów i miłośników życia?

Źródło: Wydawnictwo Marginesy, 2014

Dostępna w

Opinie o: "Glacier Express 9.15"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku