Z różnych półek

| Dodano: 2 wrzesień 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Czy książki Henryka Sienkiewicza, Mirona Białoszewskiego, Andrzeja Stasiuka, Jerzego Stempowskiego, Jacka Dehnela, Leopolda Tyrmanda, Jarosława Iwaszkiewicza, Marka Nowakowskiego, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Witolda Gombrowicza czyta się lepiej w łóżku, czy nad biurkiem Siedząc albo stojąc W podróży, gdzieś z dala od domu, czy odwrotnie, w zaciszu pokoju
Odpowiedzi na te pytania udziela znany z filmów Rejs, Stawiam na Tolka Banana i Ryś Andrzeja Dobosza, felietonista Polskiego Radia i dziennika Rzeczpospolita. Szkice Dobosza są tym cenniejsze, że dotyczą osób, zdarzeń i historii, które autor zna od środka, uczestniczył w nich, przyglądał im się z bliska albo dowiedział się o nich z pierwszej ręki.

Dobosz tworzy własny gatunek refleksji nad książką. Dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: nadaje się do czytania przy biurku, nie da się czytać w łóżku. Pozwala sobie na różne anegdoty, historyjki, aluzje, pozorne odejścia od aktu lekturowego. Gdybym był zmuszony do określenia gatunkowo pisarstwa Andrzeja Dobosza o książkach, zapewne próbowałbym szukać terminów w rodzaju: gawęda o sześciu lekturach .

Krzysztof Koehler

Dostępna w

Opinie o: "Z różnych półek"

Opinia

Rozważmy to wspólnie

Awatar użytkownika

Intelektualna książka o literaturze i o czytaniu. Uwaga, po przeczytaniu można zmądrzeć.

2 wrzesień 2014 14:15

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl