Nitka Ariadny

| Dodano: 12 czerwiec 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Nowa książka Barbary Toruńczyk "Nitka Ariadny" prowadzi przez labirynt historii, kultury i sztuki XX wieku; opowiada o miejscu literatury we współczesności, o roli redaktora i "gospodarstwie kultury polskiej".
Czytelnik znajdzie tu nieznaną rozmowę z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim; szkice o polskich nacjonalistach, o tym jak być Żydem w Polsce, o niebezpiecznych związkach pisarzy, o Miłoszu, Herbercie, Barańczaku, Zagajewskim…

Zdjąć z twarzy Marka Aureliusza maskę stężałych rysów bohaterskiego cesarza, zobaczyć, jak w jego mądrym i ciężkim spojrzeniu zapala się iskra żalu. W wierszach zapisać pełną gamę doznań swojego czasu, także tych nie uznawanych przez króla-filozofa — przyspieszony puls, strwożony oddech.

Labirynt ciemnego korytarza wiedzie do sal z malarstwem. Znajduje się tu fresk Madonna della Scala. Uszkodził go czas. Od czoła Madonny zieje wyrwa, rozpoczynająca się powyżej linii brwi. Z blizny muru wykwita uśmiech.
Barbara ToruńczykBarbara Toruńczyk, redagująca najbardziej zajmujące pismo literackie w Europie Wschodniej, zbliżyła mnie do Polski. [...] Podjęła trud uświadomienia mi wagi świata polskiej kultury, literatury i myśli, utraconego dla Zachodu i dla samych Polaków znajdujących się pod niszczącym wpływem radzieckiej hegemonii.
Tony Judt

Dostępna w

Opinie o: "Nitka Ariadny"

Opinia

Szok literacki

Awatar użytkownika

Nie podobała mi się ta książka. Przynajmniej mi nie przypadła do gustu. Taki misz masz, nie wiadomo o co autorce chodzi. Porusza oderwane od siebie tematy, które mogły by sie znaleźć w jakims potężnym opracowaniu albo zostaćopisane oddzielnie.

13 czerwiec 2014 12:45

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl