Wytrąceni z milczenia

| Dodano: 9 czerwiec 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Zbiór portretów wybitnych intelektualistów i twórców, przewodników kilku pokoleń polskiej inteligencji. Pod piórem autorki - ani herosi, ani pomniki, ani monolity. Błądzą, grzeszą, cierpią, kochają, puchną z pychy i schną z tęsknoty za bliskością. W kleszczach historii - i własnej neurozy - upadają, i podnoszą się z upadku. Tadeusz Kotarbiński, Maria i Stanisław Ossowscy, Witold Kula, Nina Assorodobraj, Klemens Szaniawski - ich hasłem jest wezwanie Ossowskiego: "Pracownik naukowy to taki człowiek, do którego zawodowych obowiązków należy brak posłuszeństwa w myśleniu". Jan Józef Lipski - ambasador marzeń o świecie sprawiedliwym. Ksiądz Adam Boniecki i Józefa Hennelowa - dobre twarze Kościoła i chrześcijaństwa. I czarodzieje teatru: Leon Schiller, Stefan Jaracz i Janusz Warmiński, Bohdan Korzeniewski. Rozdarci między komunizmem a krucyfiksem, romantyzmem a racjonalizmem. Gustaw Holoubek, Tadeusz Łomnicki, Halina Mikołajska. Uwikłani w politykę, w partię, w opozycję. Kazimierz Dejmek, Konrad Swinarski. Odsłaniający brzydotę i piękno w człowieku - bez obrzydzenia, z czułością.

Dziś, w czasach łatwych potępień i szybkiej drwiny, taniej odwagi i pogoni za sukcesem bohaterowie książki Magdaleny Grochowskiej każą nam zatrzymać się i zadać sobie kilka trudnych pytań. O sens, o szczęście, o Boga, o Polskę, o to, jakiego świata chcemy i jak istnieć w świecie.

Życie dopisało w ostatnich latach zadziwiające puenty do ich losów. Można je znaleźć w niniejszym, nowym wydaniu.

"'Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach'. To książka o siedemnastu kamieniach, których nazwiska zna każdy polski inteligent. Nie chcą poddać się sile narzuconej z góry, chociaż wcale nie są z granitu, przeżywają wątpliwości i wyrzuty sumienia. Tym, co pomaga oprzeć się lawinie, jest miłość do przyjętych wartości, pracy, miejsca na ziemi i wśród ludzi. Bywa, że towarzyszy temu twórcza, szczęśliwa miłość między mężczyzną a kobietą. Stanisław Ossowski mówi o swym małżeństwie z Marią, że są 'duchowo stańczeni. Jedno wyczuwa poruszenia drugiego: cień zamyślenia, fale smutku'. Wiek dwudziesty, na który przypada intensywne życie siedemnaściorga bohaterów książki, filozofów, socjologów, ludzi teatru i pióra, nie szczędzi im zamętu, ale wychodzą z niego w sposób, który budzi podziw, że tak można, i smutek - że piętnaścioro już nas opuściło. Dzięki Magdalenie Grochowskiej są bliżej nas. Nie odpowiedzą nam na pytanie 'jak żyć', ale opowiedzą, jak żyli, a to bardzo dużo".
Małgorzata Szejnert

Dostępna w

Opinie o: "Wytrąceni z milczenia"

Opinia

Inteligencja

Awatar użytkownika

Wspaniała książka o wybitnych ludziach a przeciez zupełnie normalnych z wszystkimi wadami i zaletami. Portret życia siedemnastu wielkich intelektualistów polskich XX wieku. Jestem pod wrażeniem książki i życia bohaterów.

9 czerwiec 2014 11:43

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl