Sieroce pociągi

| Dodano: 3 czerwiec 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

W latach 1854-1929 „sieroce pociągi” regularnie wywoziły tysiące porzuconych dzieci z metropolii Wschodniego Wybrzeża na wsie Środkowego Zachodu. Ich los zdany był na ślepy traf. Czy znajdą kochające rodziny? Czy dzieciństwo upłynie im na służbie i ciężkiej pracy?

Vivian Daly, dziewczynka z Irlandii, była jednym z nich. Została wysłana z Nowego Jorku ku niepewnej przyszłości. Wiele lat później los rzucił ją z powrotem na wschód, na wybrzeże Maine. Wiodła tam beztroskie i spokojne życie, nie wracając do mglistych wspomnień z dzieciństwa. Ale kufry na jej strychu przechowały świadectwa trudnej przeszłości.

Jedynym, co może uchronić siedemnastoletnią Molly Ayer przed poprawczakiem jest praca społeczna - uporządkowanie strychu leciwej wdowy. Pomagając Vivian, dziewczyna odkrywa, że ich losy i charaktery nie są tak odmienne. Także i ona, Indianka Penobscot, spędziła dzieciństwo na nieustannej wędrówce z jednego domu zastępczego do drugiego, także i ona outsiderką, wychowaną przez obcych ludzi; obie noszą w sobie wiele pytań dotyczących przeszłości, na które nie znają odpowiedzi.

Akcja powieści przenosi nas ze współczesnego Maine do Minnesoty czasów Wielkiego Kryzysu. Porusza też kwestię „białej plamy” w historii USA.
Sieroce pociągi to poruszająca opowieść o przełomie, granicach dziecięcej wytrzymałości, drugiej szansie i niespodziewanej przyjaźni.

Fascynująca opowieść o utracie, zdolnościach przystosowawczych i odwadze.
Library Journal Review

Przejmująca i przykuwająca historia dwóch kobiet odnajdujących poczucie przynależności, znajdujących dom.
Publishers Weekly

Głęboko emocjonalna powieść.
Kirkus Reviews

Dostępna w

Opinie o: "Sieroce pociągi"

Opinia

Ciepła powieść

Awatar użytkownika

Bardzo wzruszająca powieść, przynajmniej dla mnie. Losy sierotki sa zawsze bardzo wzruszające. Jest tutaj okrutny los, słabość, cierpienie ale i potężna siła bohaterki.

5 czerwiec 2014 13:36

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl