Rachunek sumienia

| Dodano: 18 marzec 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Życie Józefa było dobre, bezstresowe i relatywnie dostatnie. W gruncie rzeczy – było to życie bardzo i przyjemnie normalne. Dla niego jednak to za mało. Gdy na horyzoncie pojawiła się szansa przetransferowania na bardziej wymagającą, lecz o niebo lepiej płatną posadę w prężnej, liczącej się kancelarii prawnej, szybko podjął decyzję, na którą jego żona, chcąc-nie chcąc, ostatecznie przytaknęła. Wraz z podniesieniem stopy życiowej małżonków sielanka stopniowo zaczęła zanikać, a w jej miejsce wkroczyła proza pracy. Drugim, a w zasadzie, już pierwszym domem ambitnego pracownika stało się biuro. Ze swoją żoną, Marią, głównie się mijał. A jeszcze bardziej rozminął się z nią w zakresie marzeń i życiowych aspiracji. Jej nie zależało na luksusach, pragnęła rodziny i małżonka, który byłby przy niej chociaż raz na jakiś czas. Zależało jej na dziecku. Czas mijał, a ona stawała się coraz bardziej osamotniona i przerażona, podczas gdy Józef, widząc jej smutek, starał się nie dopuścić do swojej świadomości tego, że zachłannością zawodową niszczy swoją rodzinę. Próżny trud, bowiem i mężczyźnie i kobiecie przyszło w niecodzienny sposób zrozumieć, że wszystko wychodzi na wierzch i zostawia swoje piętno: zarówno decyzje niewłaściwe, jak i te niepodjęte.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/rachunek-sumienia_p318 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Rachunek sumienia"

Opinia

Prawdziwy rachunek

Awatar użytkownika

Sensowna powieść ze świata przeciętnego człowieka, który dotknięty ambicjami i chciwością rujnuje swe życie domowe dla pracy i pieniędzy. Rachunek sumienia to przestroga dla każdego zbyt ambitnego mężczyzny.

11 lipiec 2014 17:01

Nowa opinia

Recenzje dla: "Rachunek sumienia"

Czasami wystarczy okazać miłość w najprostszy sposób - recenzja Rachunku sumienia

Wydaje się to na pozór nudne, monotonne, oklepane i mało istotne. Kto tak twierdzi, ten się myli. Książka ta przedstawia  paraboliczne obrazy, poczucie zagrożenia i niepewność, co daje jej możliwość porównania do panoramy literackiego świata Kafki. Odzwierciedla niestabilny stan duchowy bohaterów Józefa i Marii, który można interpretować nie jako wynik nadmiernie rozbudowanej i niezrozumiałej machiny biurokracji, lecz jako przesłanie o wielu aspektach posiadających wymiar egzystencjalny.  Jednym z...

Rozliczenie "Rachunku sumienia"

Na początku trochę obawiałam się tej książki, przez to, że autor kilka razy zastrzegał, że jest to książka na jeden wieczór. Wiem, że miało zabrzmieć inaczej, jednak odebrałam to na zasadzie zastraszenia typu „ani się waż od niej odejść”. Tak jakby twórca bał się, że już do niego nie wrócę. A do „Rachunku sumienia” trzeba mieć odpowiedni nastrój, być wypoczętym i na spokojnie go przetrawić. Połknięcie w jeden wieczór i odłożenie na półkę mija się z celem! "Rachunek sumienia" daje nam okazję, żebyśmy...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl