Świat porzuconych dzieci

| Dodano: 14 luty 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

„Świat porzuconych dzieci” to zbiór reportaży na temat życia sierot na terenach byłych republik radzieckich. Autorka jest lekarzem; przez większość swego zawodowego życia była pracownik naukowo-badawczym. Reportaże zaczęła pisać na emeryturze, aby zebrać fundusze na leczenie tych dzieci. Program leczenia dzieci ze wschodu wpisał się w historię Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej jako jeden z głównych tematów jego działalności w pierwszych latach bieżącego stulecia. Dzieci leczone były w Polsce, fundusze zaś na pokrycie kosztów leczenia pochodziły ze zbiórek prowadzonych w Kanadzie, gdzie mieszkała autorka. Gorące poparcie ze strony mediów polonijnych docierających z informacjami do najdalszych zakątków Kanady, a przede wszystkim masowy udział Kanadyjczyków polskiego pochodzenia w zbiórkach pieniężnych złożyły się na skuteczność i szeroki zakres prowadzonej akcji.

Książka nie jest jednak o leczeniu. Powstawała z notatek i uwag zapisywanych przez autorkę na marginesach brulionów służących do zapisu historii chorób badanych dzieci. Obok czysto somatycznych objawów i dolegliwości wchodzących w zakres historii choroby, na marginesie notowała zawsze to, co aktualnie działo się wokół. Te notatki dotyczył również wypowiedzi dzieci oraz ich „wychowawczyń”, a przede wszystkim rozmów z dziećmi prowadzonych pod nieobecność osób nadzorujących. Mamy też interesujące opisy odwiedzin autorki i jej towarzyszki, także lekarki, na dziecięcym oddziale zakładu psychiatrycznego, w domu o charakterze „rozdzielczym” i w więzieniu. Te notatki stanowiły podstawę pisanych przez nią reportaży do polonijnej prasy. W formie książkowej zdecydowała się je opracować dopiero w kilka lat po skreśleniu programu leczenia dzieci ze Wschodu z działalności Zarząd Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Pisze, aby utrwalić to, co widziała na Wschodzie, czego była naocznym świadkiem i czego nie potrafiła z pamięci wykreślić. W formie papierowej książka została opublikowana nakładem Wydawnictwa „Marpress” przed półtora rokiem.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/swiat-porzuconych-dzieci_p312 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Świat porzuconych dzieci"

Opinia

Sierotki i dobre serce

Awatar użytkownika

Głęboko poruszające historie współczesnych sierotek z obszaru dawnego ZSRR. Autorka to zaangażowana wolontariuszka, niosąca pomoc tym najsłabszym. Kto ma serce niech czyta.

25 sierpień 2014 11:46

Nowa opinia

Recenzje dla: "Świat porzuconych dzieci"

W piekle dzieciństwa. Recenzja książki "Świat porzuconych dzieci"

Co jakiś czas opinię publiczną bulwersują kolejne doniesienia medialne o tragicznych wydarzeniach w domach dziecka. Molestowanie seksualne, brutalne akty przemocy wśród opiekunów i wychowanków, brak odpowiedniej opieki medycznej, ciągły strach przed wymyślnymi karami za złe zachowanie - chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie w różnego rodzaju placówkach wychowawczych często przypomina najgorszy koszmar. Koszmar tym straszniejszy, że rozgrywający się tuż obok, za zamkniętymi drzwiami...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl