Rozmowy w Maisons-Laffitte 1981

| Dodano: 11 luty 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Rozmowom w Maisons-Laffitte od początku zamierzałam nadać charakter dokumentu. [..,] Chciałam, aby przetrwała ta ulotna chwila, kiedy Jerzy Giedroyc się otwiera, żartuje, jest serdeczny, żeby za chwilę zastygnąć w pozie, porównywanej do pomnikowej [...]; zatrzaskuje przyłbicę i osłoniwszy twarz, zasiada do swojej niestrudzonej pracy. Przyznaję, chciałam też pokazać, jak przez okamgnienie, krótkie jak atak żmii, wypada ze szpadą, żeby celnie ugodzić i natychmiast, zażenowany, statecznie się wycofuje. Tymi kłującymi ciosami zazwyczaj wykańczał każdy wizerunek, nawet najbliższych przyjaciół. Lubiłam myśl, że nie chodziło o dawanie upustu żółci czy zgryżliwości; raczej o zamaskowanie wzruszenia. Byłam nim zafascynowana.- Barbara Toruńczyk. "Dla mnie [rok 1970] to był jednak początek dający pewne nadzieje. Należy unikać analogii historycznych, ale dla mnie to było trochę jak lata dziewięćsetne w Polsce. Jak z tej miazgi ludzkiej, jaką byli robotnicy wtedy, zaczęła wyrastać świadoma klasa robotnicza. [...] W moim przekonaniu to wszystko, co się stało potem, co się dzieje obecnie, z powstaniem "Solidarności" włącznie, jest zasługą chyba tylko KOR-u. [...] Jeżeli "Solidarność" okrzepnie, jeżeli wyjdzie z tego niesłychanego chaosu i tej spontaniczności [...] to mnie się zdaje, że to jest początek już bardzo zasadniczych zmian. To jest wstęp do niepodległości po prostu." - Jerzy Giedroyc.

Źródło: zeszytyliterackie.com

Dostępna w

Opinie o: "Rozmowy w Maisons-Laffitte 1981"

Opinia

Rozmowy o Polsce

Awatar użytkownika

Cenne wspomnienie i rozmyślania Jerzego Giedroycia. Ta książka to fascynacja tą wybitna postacią intelektualną. Niezbędnik współczesnego intelektualisty polskiego.

3 wrzesień 2014 10:21

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl