Ku sobie samej

| Dodano: 25 styczeń 2014 | Dodana przez: Jowita (Wivel) Szpilka

Share

Okładka

Twoja ocena

Tomik „KU SOBIE SaMEJ” zawiera wiersze, w których autorka porusza wiele tematów. Niewątpliwie interesujący jest liryk „Epitafium życia” zaczynający się od parafrazy powiedzenia słynnego filozofa Kartezjusza, który powiedział: „Cogito ergo sum” („Myślę, więc jestem”.) Podmiot liryczny, tożsamy z porte-parole autorki, wypowiada słowa: „Myślę i czynię, więc żyję”. Bo czym jest życie? Dla Yvette to „najdalsze trudne wyprawy/ upojne dni, niezdobyte horyzonty/ wspomnienia magicznych chwil/ nie ubłagalnie upływającego czasu, które kiedyś będą miały swój kres”.

W utworach poetyckich zawartych w tomiku widać też wpływy biblijne i mitologiczne. Wszak kultura europejska wyrosła z tych dwóch źródeł. Przykładem tego są chociażby wiersze pt. „Muzy” czy „Jak Feniks odrodzisz się na nowo” (dedykowany polskiemu reżyserowi, Krzysztofowi Zanussiemu). Odwołania biblijne dostrzega się natomiast w utworach takich jak „Koleje losu”, „W lesie nadziei - na przyjście Pana” czy „Marzyć o kraju rodzinnym”. W tym ostatnim autorka podkreśla, jak ważna jest „nadzieja, która unosi ludzi niczym Arka Noego i nie pozwala wyrzucić się niespodziewanie na nieznany dziki brzeg”.

Źródło: nowinki.be/

Dostępna w

Opinie o: "Ku sobie samej"

Opinia

Perpetum poeticum

Awatar użytkownika

Kawałek przyjemnej poezji. Polecam do zachwycania się pięknem słowa.

23 wrzesień 2014 13:03

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl