Zwichrowane życie

| Dodano: 9 grudzień 2013 | Dodana przez: Judyta Aleksandra Niemiec

Share

Okładka

Twoja ocena

„Zwichrowane życie” to tytuł powieści autobiograficznej, która powstała zrodzona przez bogate losy Polski w XX wieku oraz osobiste doświadczenia autora – Szymona Bachira. Szymon Bachir pochodzi z rodu polskich Tatarów wiernie służących Polsce od wieków i po dziś dzień żywiący miłość do naszego kraju ale przez lata doświadczeń jego stosunek do Polski, swej ojczyzny, która żądała wielu poświęceń i krwi zmieniał się. Kiedyś wszyscy Bachirowie wskoczyli by w ogień dla zawołania „Bóg, honor, ojczyzna” a dziś? On doszedł do refleksji, że być może Polska wymaga większego kompromisu i poszanowania innych narodowości, religii. Książka zaczyna się na kresach II Rzeczypospolitej, tam gdzie Szymon jako dziecko mieszkał z rodziną. Autor wspomina tamte czasy widziane oczyma dziecka. Opisuje piękno przyrody, miejscowe wydarzenia i koloryt wsi, w której mieszkał. Wspomina także że On i jego rodzina żyli w ogromnej biedzie. Szymon z rodzeństwem był wychowywany przez samotną matkę gdyż ojciec wyjechał do pracy na Łotwę. Matka nie tylko musiała wychowywać dzieci i prowadzić skromne gospodarstwo i domostwo ale także odpracowywać długi. Ciężkie to musiało być życie. Najgorsze były zimy, wiatr wdzierał się do biednej izby i gasił oświetlające ją świece. Mróz zamykał rodzinę i jej przychówek w chacie. Tereny kresów były miejscem konfliktów żyjących obok siebie ludzi. Żyli tu Polacy i Białorusini, Żydzi, Tatarzy a także prawosławni i katolicy oraz biedni i bogaci. W ten sposób rozpoczyna się historia, która opowiadana jest bardzo osobiście i subiektywnie, tak jak to malują się wspomnienia w ludzkiej pamięci.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/zwichrowane-zycie_p294 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Zwichrowane życie"

Opinia

Ciekawe życie

Awatar użytkownika

Autor nadał swojej książce tytuł "Zwichrowane życie" ale z drugiej strony dla czytelnika jest to ciekawe życie. Dodajmy do tego, całkiem dobrze opisane i napisane. Szymon Bachir wykazał się kunsztem pisarskim zbliżonym do wielkich polskich wieszczów. Jego opisy przyrody czy ludzi są wielce plastyczne i celne.

9 grudzień 2013 10:56

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl