Dziesięć przykazań Amelii

| Dodano: 26 listopad 2013 | Dodana przez: Judyta Aleksandra Niemiec

Share

Okładka

Twoja ocena

Wykreowana przez Annę Skrzyniarz tytułowa Amelia to taka bohaterka, z którą – chcąc, nie chcąc – wiele współczesnych kobiet może się utożsamić. Jest jeszcze młoda – choć czuje się staro. Ma pracę – lecz sądzi, że nic nie ma. Ma mieszkanie – ale tkwi w nim sama. Kryje się w niej tyle goryczy wobec świata, że sama już nie wie, czy jest singielką z wyboru wolności i przyzwyczajenia, czy też jest starą panną w wyniku nikczemnych kolei losu. Wszystko to chowa pod czekoladą i bardzo trafnym, lecz jeszcze bardziej gorzkim poczuciem humoru i sztucznym dystansem wobec świata. Żyje pod mylnym wrażeniem, że tak czy inaczej – mężczyzna bądź jego brak jest ostatecznie wyznacznikiem prowadzenia szczęśliwego i wartościowego życia. Amelii, w niekonwencjonalny sposób, dzięki iskrze odwagi do podążenia zupełnie innym od dotychczasowego torem, przychodzi jednakże z czasem zrozumieć, że to nie ma nic wspólnego z samorealizacją, że jeśli uwierzy się w siebie i w ludzi – wszystko inne, co dobre – zostanie dodane. Zmiana nie jest jednak skokowa, co dodaje jej autentyczności. Gdyby wszystko było takie proste – ludzie byliby w końcu idealni. Na bohaterkę stopniowo, we śnie spływają tajemnicze hasła – przykazania, za którymi coraz to bardziej stanowczo podąża, kierując się swoją intuicją. W końcu udaje się jej zrozumieć, co tak naprawdę jest ważne i prawdziwe. Fakt, mało komu przychodzą z pomocą tak dokładne drogowskazy właśnie wtedy, gdy się ich potrzebuje, ale to właśnie wtedy, ta – zdawałoby się – niepozorna, lecz tak naprawdę niezwykle bystra powieść służyć może za doskonały substytut, bowiem słowa, które otrzymuje Amelia, są w swoim przekazie na tyle uniwersalne, że zdolne są pomóc każdemu w odnalezieniu nowej – czy też – przebudowaniu obecnej drogi.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/dziesiec-przykazan-amelii_p290 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Dziesięć przykazań Amelii"

Opinia

Psychodeliczna opowieść

Awatar użytkownika

To obecnie druga powieść Anny Skrzyniarz i tak jak poprzednia porusza tematy psychologiczne. "Dziesięć przykazań Amelii"to obraz kobiety niezależnej, której jednak sporo brakuje w życiu. Bo niby ma mieszkanie i prace ale brakuje jej mężczyzny i spełnienia w tym aspekcie życia. Do tego ta gorycz płynąca jak ze stereotypu o staropańeinstwie. Książka nie przedstawia historii, będącej diagnozą życia Amelii ale daje także w powieści receptę na poprawę swego losu. Powieść bardzo interesująca dla kobiet cierpiących z samotności.

9 grudzień 2013 14:36

Nowa opinia

Recenzje dla: "Dziesięć przykazań Amelii"

O wychodzeniu ze skorupy, czyli "Dziesięć przykazań Amelii"

Nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia, kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno.[1] Powyższy fragment wiersza Jana Twardowskiego doskonale odzwierciedla  istotę powieści Anny Skrzyniarz Dziesięć przykazań Amelii. Bohaterka od czterech lat żyje jakby w letargu. Nie może się podnieść po  rozstaniu z Adamem i wciąż pielęgnuje w sobie idealny obraz jego osoby. Winą za rozpad związku obciąża siebie, chociaż to on zdradził. Może jednak ona powinna wybaczyć, dać drugą szansę? Bohaterka nie słucha przyjaciółek, tłumaczących,...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl