Jak intepretować rysunki dziecka?

| Dodano: 22 lipiec 2013 | Dodana przez: admin

Share

Okładka

Twoja ocena

Co oznaczają rysunki dziecka? Co kryje w sobie dziecięca ilustracja? Czy na jej podstawie możemy cokolwiek wywnioskować? Jak interpretować dziecięce malowidła? Tak wiele pytań często zadają sobie rodzice oglądając prace rysunkowe swoich pociech. Jeśli chodzi o wszystkie z nich to odpowiedź jest zadowalająca – w rysunku dziecka kryją się emocje te pozytywne i te negatywne, można odczytać w nich to co nurtuje dziecko i to co cieszy, to można by powiedzieć taka legenda znaków, w której każdy ma swoje znaczenie.


Tematykę interpretacji dziecięcych rysunków oraz rysowania mandali przez dziecko w swojej książce-poradniku „Jak interpretować rysunki dziecka?” przedstawiła Hanna Wosz-Tatara. Z racji pełnionego zawodu, autorka ma bogatą wiedzę i posiada duże doświadczenie w tej dziedzinie. „Obecnie w szkole, w której pracuję przeprowadziłam testy pt: „Moja rodzina” „Zaczarowana rodzina” „Dom” „Zaczarowany dom” „Drzewo”. Zebrałam rysunki wszystkich uczniów szkoły, wiek badanych dzieci obejmuje od 7 do 11 lat. Po dokonaniu analizy prac uczniów dokonałam prezentacji i zapoznałam pozostałych nauczycieli szkoły, w której pracuję w tematykę rysunku dziecka.” – pisze o sobie autorka.


Wiedza, którą na łamach książki przekazała Wosz-Tatara jest bardzo przydatna i wielu rodziców może z niej dowiedzieć się na temat rysunku dziecka. „Dzięki umiejętności „czytania symboliki” rysunku dziecka, dorosły jest bardziej świadomy tego, co dziecko przeżywa, tym bardziej że o złych rzeczach dziecko nie mówi wiele lub nie chce mówić wcale. Rodzice, którzy chcą świadomie wychowywać własne dziecko i interesuje ich co ono czuje i myśli, powinni przeczytać tą książkę.” – pisze autorka książki. Porusza więc temat, który nie tylko jest budzący zainteresowanie, jest także „bardzo ważna w zawodzie nauczyciela i pedagoga szkolnego” ale wiedzę tą powinien zgłębić każdy rodzic, gdyż to właśnie on najwięcej przebywa z dzieckiem i może pewne sprawy zaobserwować wcześniej odczytując rysunek swojej pociechy.


Ponadto autorka w swojej książce pokazała tematykę dotyczącą mandali ich tworzenia, którą to wdrożyła do programu nauczania. Pani Wosz-Tatara pisze – „jak należy tworzyć mandale, po co się je tworzy i jakie psychoanalityczne informacje zawarte są w kolorach, kształtach i liczbach.” To doskonała zabawa, w której dziecko rozwija swoje zdolności plastyczne i manualne a rodzic na ich podstawie wiele o dziecku jest w stanie się dowiedzieć. Zainteresowanych fachową wiedzą dotycząca analizy rysunku dziecka, tworzenia mandali oraz właściwego odczytywania sygnałów dziecka na podstawie ilustracji odsyłam do lektury książki dostępnej w formie ebooka.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/jak-interpretowac-rysunki-dziecka_p11 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Jak intepretować rysunki dziecka?"

Opinia

Fajne i pomocne

Awatar użytkownika

Książka o interpretacji rysunków dzieci bardzo mi się przydała w rozumieniu mojego synka. Świat dziecka jest inny jak dorosłego i dla jego zrozumienia przydaje się książka taka jak ta właśnie. Generalnie oceniam ją bardzo dobrze, szczególnie że książka ta jest raczej dobrze zrozumiała dla kogoś kto nie kończył psychologii. Zadziwiające ile można wyczytać z oglądania rysunków i twórczości dziecka.

7 styczeń 2014 15:46

Opinia

Psychologia dziecka

Awatar użytkownika

Istotny podręcznik dla psychologów i pedagogów z zakresu interpretacji rysunków dzieci, które jak chyba wszyscy wiedzą, stanowią odbicie stanu umysłu dziecka. Bardzo potrzebna praca, ukierunkowana na konkretną wiedzę i umiejętności. Książka także może być przydatna dla wszystkich rodziców, którzy chcieli by lepiej zrozumieć swoje dziecko. Praca napisana w przystępny sposób , czyniącym ją zrozumiała nawet dla laika. Mi pozwoliła na uporządkowanie wiedzy z zakresu interpretacji rysunków dziecka. Polecam gorąco.

13 grudzień 2013 13:22

Nowa opinia

Recenzje dla: "Jak intepretować rysunki dziecka?"

Co o psychice dziecka mówią jego rysunki?

A my rodzice, wychowawcy czy terapeuci dzięki takiej formie przekazu, możemy wyciągnąć wiele cennych wskazówek i wniosków. Jednak aby tego dokonać, trzeba poznać w jaki sposób możemy to zrobić. O tej formie kontaktu z dzieckiem pisze w swojej książce Hanna Wosz-Tatara „Jak interpretować rysunki dzieci?”. Rysunek może ujawnić sympatie i antypatie oraz marzenia dziecka. Obraz jest rodzajem języka lub kodu, który może dostarczyć sporo cennych informacji jakie zachodzą w psychice dziecka. Ale tylko staranna...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl