Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania umysłu

| Dodano: 17 lipiec 2013 | Dodana przez: admin

Share

Okładka

Twoja ocena

Autorka chciała przekazać w tej pracy swoje doświadczenia i pokazać jak można połączyć je ze sobą i wykorzystywać plastykę do terapii i badań. Jej celem było też pokazanie jak może sztuka stać się prostym narzędziem o ogromnych możliwościach, wcale niekoniecznie w rękach artystów.

Innym czysto praktycznym powodem było zebranie wiedzy na temat twórczości, arteterapii i plastykoterapii, oraz badań na temat ich oddziaływania, aby mogli z niej korzystać studenci oraz inne osoby zajmujące się takimi zajęciami zarówno pedagodzy w szkołach i przedszkolach, terapeuci pracujący z podopiecznymi jak i rodzice oraz opiekunowie dzieci.

Nie jest to jednak podręcznik dający tylko gotowe przepisy na poprowadzenie zajęć, raczej zbiór wiedzy na temat wpływu zajęć arteterapeutycznych, a w szczególności plastykoterapeutycznych i plastykostymulacyjnych dającej twórczą inspiracje do własnej pracy.

Plastykostymulacja przedstawiona w tej pracy i jak od wielu lat stosuje ją do terapii z podopiecznymi, nie ma nic wspólnego z edukacja plastyczną. Nie jest zadaniem zajęć plastykoterapeutycznych ani plastykostymulacyjnych zmienić podopiecznego w wielkiego artystę, ani nawet nauczyć go jakiś specyficznych technik plastycznych, ale pokazać mu jak może się rozwijać i wychodzić poza własne możliwości i ograniczenia oraz bawić się sztuką plastyczną i korzystać z niej dla poprawy własnego życia.

W plastykoterapii, która do celów terapeutycznych wykorzystuje elementy sztuki i techniki sztuk plastycznych, najważniejszym elementem terapeutycznym jest sam proces tworzenia, a nie powstający wytwór, który jest najistotniejszym elementem edukacji plastycznej. Sztuka jest tutaj narzędziem rozwojowym i poznawczym, a także rehabilitacyjnym.

Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć arteterapeutycznych, a zwłaszcza plastykostymulacyjnych i plastykoterapeutycznych, dla różnych grup podopiecznych zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych w różnym wieku, daje autorce pewność, iż zajęcia takie są wielomodalną stymulacja poznawczą wpływającą zarówno na system poznawczy, myślenie twórcze i twórcze rozwiązywanie problemów jak i rozwój wewnętrzny podopiecznych.
Częsta obserwacja narastających zmian jakości funkcjonowania osób poddawanych rehabilitacji z użyciem arteterapii, jak również zmian rozwojowych u zdrowych dzieci biorących udział w takich zajęciach, skłoniła autorkę do sprawdzenia mechanizmów i podstaw tych zmian.

Największa zmiana u dzieci i młodzieży to przede wszystkim rozwój potencjału twórczego, zwiększenie wiary w siebie, co pozwala na przełamywanie barier i trudności jakie przynosi dzień codzienny i uwidacznia zwiększenie myślenia twórczego i twórczego rozwiązywania problemów.

Praktyczne wykorzystywanie zajęć arteterapeutycznych w psychiatrii i neurologii jest stosowane od dawna, podobnie jak w pracy psychologicznej i pedagogicznej, jednak dopiero najnowsza technologia pozwala zobaczyć wpływ takiej pracy na mózg i w przyszłości pozwoli na precyzyjne dobieranie konkretnych aktywności do stymulacji odpowiednich obszarów mózgu.

Do niedawna neuropsychologia poznawcza zajmowała się przede wszystkim badaniem i porównywaniem upośledzonych i zachowanych funkcji mózgu u pacjentów po uszkodzeniach mózgu i na tej podstawie wnioskowała o funkcjonowaniu i pracy mózgu w normie. Obecnie jednak nowe możliwości dają badania odwrotne, czyli funkcjonalne badanie zdrowych mózgów i obszarów funkcjonujących prawidłowo w różnych warunkach badawczych, badanie stymulacji i reakcji zdrowego mózgu na działania poznawcze, a następnie tworzenie programów poprawiających funkcjonowanie i prace mózgu osób chorych.

Osoba grająca na gitarze słysząc melodię czuje dotyk strun na palcach, podobnie jak malarz widząc obraz widzi też każde pociągnięcie pędzla i czuje ruch jaki sam wykonałby w trakcie malowania. Zadaniem arteterapii powinna być aktywizacja umiejętności proceduralnych związanych ze sztuką i przez to zwiększanie stymulacji wszystkich funkcji poznawczych, co w efekcie powinno prowadzić do rozwoju własnej kreatywności. W przyszłości może mieć to ogromne znaczenie zarówno dla rehabilitacji, rewalidacji i resocjalizacji jak i dla stymulacji poznawczej rozwijających się umysłów naszych dzieci oraz tworzenia rozwojowych programów pedagogicznych i psychologicznych.

Przekazując swoją wiedzę na temat prowadzenia zajęć plastykoterapeutycznych i plastykostymulacyjnych studentom autorka z fascynacją obserwuję jak wcielają oni ją w życie i jak ciekawe zajęcia proponują swoim wychowankom. Ma nadzieję, że dla czytelników ksiązki również stanie się ona inspiracją i pomocą w tworzeniu programów i zajęć plastykostymulacyjnych, jak również własnej pracy rozwojowej.


Rozdział I. KREATYWNOŚĆ CZYLI TWÓRCZOŚĆ PRZEZ MAŁE t
Zapoznanie z podstawowymi pojęciami na temat twórczości i twórczego myślenia, w różnych ujęciach teoretycznych, jako podstawy oddziaływań stymulacyjnych i terapeutycznych. Zapoznanie z praktycznymi metodami i ćwiczeniami z zakresu twórczego myślenia.

Rozdział II. SZTUKA
Pokazanie sztuki i zmian spojrzenia na nią, jako podstawy działań artestymulacyjnych i plasykostymulacyjnych.

Rozdział III. ARRESTYMULACJA I ARTETERAPIA
Wyjaśnienie, czym jest artestymulacja i arteterapia, pokazanie jej historii, metod oddziaływania w rożnych ujęciach teoretycznych oraz zapoznanie z różnymi form pracy arteterapeutycznej.

Rozdział IV. PLASTYKOSTYMULACJA I PLASTYKOTERAPIA
Przedstawienie plastykostymulacji i plastykoterapii od strony teoretycznej z punktu widzenia róznych autorów. Pokazanie zastosowań plastykostymulacji i plastykoterapii w różnych dziedzinach od strony teoretycznej i praktycznej. Zapoznanie z metodami pracy oraz wykorzystywanymi technikami również od strony praktycznej.

Rozdział V. TECHNIKI W PLASTYKOSTYMULACJI
Pokazanie technik plastycznych i specyfiki ich wykorzystania w plastykoterapii.

Rozdział VI. PLASTYKOSTYMULACJA - ĆWICZENIA
Przedstawienia autorskich ćwiczeń plasykostymulacyjnuch i plastykoterapeutycznych wraz ze wskazaniami do ich stosowania.

Rozdział VII. BIOLOGICZNE I NEUROPSYCHOLOGICZNE UWARUNKOWANIA ROZWOJU TWÓRCZEGO
Ta część jest zapoznaniem z tymi podstawami budowy, działania i funkcji ośrodkowego układu nerwowego, które mając podstawowe znaczenie dla oddziaływań zarówno artestymulacji jak i plasykostymulacji, oraz ogólnego rozwoju twórczego myślenia.

Rozdział VIII. METODY BADAŃ NEUROPSYCHOLOGICZNYCH
Pokazanie podstawowych najnowszych metod badań neuropsychologicznych, stających się obecnie podstawą tworzenia programów rozwojowych i terapeutycznych.

Rozdział IX. BADANIA TWÓRCZOŚCI ARTETERAPII ARTESTYMULCJI I PLASTYKOSTYMULACJI
Przedstawienie najnowszych badań światowych w sferze oddziaływań sztuki, twórczości oraz arteterapii jak również pokazanie badań własnych oddziaływań plastykostymulacja, plastykoterapii i arteterapii.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/kreatywna-plastykostymulacja-w-swietle-tworczego-funkcjonowania-umyslu_p130 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania umysłu"

Opinia

Szok

Awatar użytkownika

Przyznam się że nie przeczytałem tej książki a tylko ją przeglądałem. To pozycja zbyt trudna, naukowa dla wytrawnych psychologów. Nie wiem czy polecić książkę, no chyba tylko naukowcom i praktykom pracy psychologicznej.

8 styczeń 2014 10:56

Recenzja

Z recenzji...

Awatar użytkownika

„W ciekawy sposób łączy wiedzę z różnych dziedzin nauki, których wspólnym mianownikiem jest twórczość. Autorka przedstawia zarówno rozważania na temat istoty twórczości i sztuki, jak również w sposób wyczerpujący opisuje oddziaływania takie jak arteterapia i plastykoterapia, korzystające z twórczości jako procesu terapeutycznego bądź rozwojowego. Co ciekawe, Autorka przytacza szereg badań neuropsychologicznych odnoszących się do funkcjonowania mózgu podczas procesu twórczego. Książka może być pomocna terapeutom i psychologom w głębszym zrozumieniu tego, jak stymulacja twórcza może kształtować jednostkę.”


Dr Joanna Maria Kwaśniewska

Psycholog twórczości, Trener kreatywności

Adiunkt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej

17 lipiec 2013 11:48

Nowa opinia

Recenzje dla: "Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania umysłu"

Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania umysłu

Do napisania książki „Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania umysłu” skłoniła ją chęć przekazania wiedzy opartej na własnych doświadczeniach, w jaki sposób sztuka może „stać się prostym narzędziem o ogromnych możliwościach, niekoniecznie wcale w rękach artystów.” Zadaniem jej jest przekazanie pacjentowi tego, w jaki sposób „może się rozwijać i wychodzić poza własne możliwości i ograniczenia oraz bawić się sztuką plastyczną i korzystać z niej dla poprawy własnego życia.” Prezentuje w...

Recenzja Dr Joanny Marii Kwaśniewskiej - Psychologa twórczości, Trenera kreatywności Adiunkt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej

Tytuł tej publikacji w całości brzmi „Kreatywna plastykostymulacja w świetle twórczego funkcjonowania mózgu”, a jej autorka jest Joanna Wajdenfeld. Autorka jest szczególnie predestynowana do napisania takiej książki z uwagi na to, że jest jednocześnie psychologiem i artystą plastykiem. Autorka w praktyce zajmuje się terapią zajęciową poprzez sztuki plastyczne. Z tych dwóch faktów wynika, że zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej autorka jest przygotowana do zajęcia się takim tematem jak w tej książce....

Recenzja mgr Jolanty Tadeusiak odnośnie do książki Joanny Wajdenfeld

Książka pokazuje to, co już starożytni Grecy doceniali, czyli znaczenie szeroko rozumianej sztuki w życiu człowieka. Wiedzieli, że wpływa ona na duszę i ciało, a książka ukazuje tą wiedzę w świetle współczesnych badań naukowych i doświadczeń praktycznych. W sposób jasny i ciekawy nie tylko dla badaczy. We współczesnych czasach komputerów i pragmatyzmu sztuka jest często zaniedbywana. Ale czy słusznie? Jakie znaczenie może mieć sztuka i zajęcia artystyczne dla wyników w szkolnych testach? Na to, i wiele innych...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl