Rozwój osobisty. Medytacje terapeutyczne

| Dodano: 28 maj 2013 | Dodana przez: Ryszard Krupiński

Share

Okładka

Twoja ocena

Współczesny człowiek wydaje się być zagubiony w swojej osobistej życiowej wizji. Kieruje się mało sprecyzowaną orientacją, raczej wynikającą z konformistycznego dostosowania swoich przeświadczeń i dążeń do kierunku ruchu większości. Jest to wygodna i względnie bezpieczna perspektywa, gdyż nie wymaga poszukiwania i szlifowania swojej indywidualności. Większość ludzi, nawet tego sobie nie uświadamiając, ukrywa się za zasłoną społecznie ukształtowanego modelu zachowań i dążeń. Nie zagłębiają się w swój wewnętrzny psychologiczny obraz oraz specyficznie indywidualne zasoby potencjału. Ba, nawet nie próbują zrozumieć skumulowanych doświadczeń interpersonalnych i zrodzonych z ich dynamizmu emocji, zarówno tych przyjemnych i budujących, jak też dramatycznych i bolesnych.

Sensem rozwoju osobistego, a zarazem fundamentalnym celem życia, jest odnalezienie swojej własnej formy samorealizacji i możliwie najlepsze wykorzystanie osobowości. Wcześniej jednak, a przynajmniej równolegle, koniecznością jest pogłębienie świadomości swojej nabytej struktury emocjonalnej, co z kolei pozwala na szerszy wgląd w możliwości intelektualne, zawodowe, społeczne i duchowość. Wyzwalając się z dotychczasowych ograniczeń (lęki, skostniałe przekonania, nieadekwatna samoocena, uzależnienia emocjonalne), człowiek ma sposobność przesuwania granic swoich możliwości.

W książce tej proponuję przegląd kluczowych zagadnień i zjawisk codziennie nam towarzyszących, które wymagają od nas jakiejś odpowiedzi lub reakcji. Rozważania i medytacje mają charakter spekulatywny i stanowią propozycję oraz zaproszenie do dyskusji. Czytelnik nie musi, a nawet nie powinien, zgadzać się w całej rozciągłości z prezentowanymi tezami i wyjaśnieniami, gdyż należy budować własny system przekonań.

Refleksje zawarte w tej książce to spojrzenie na ludzkie życie w ujęciu psychologicznym, pedagogicznym i kulturowym, a w pewnej mierze także ekonomicznym. Liczba rozdziałów (24) symbolicznie oddaje ilość godzin w ciągu doby, odzwierciedlając nieustającą kontynuację. Podobnie jest z rozwojem osobistym; trwa on także nieustannie, nawet bez naszego świadomego i aktywnego zaangażowania. Nie oznacza to wszakże, że personalna zmiana jest wyłącznie pozytywna. Gdy człowiek doraźnie i profilaktycznie nie rozwiązuje swoich bieżących i wcześniejszych problemów, nie podejmuje wyzwań i wysiłku, wówczas jakość jego życia ulega stopniowemu pogorszeniu i regresowi.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/rozwoj-osobisty-medytacje-terapeutyczne_p1 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Rozwój osobisty. Medytacje terapeutyczne"

Opinia

Opinia Marka Kaźmierczaka - przyjaciela autora

Awatar użytkownika

Dziękuję Ci za ciekawą i pouczającą książkę, która dla wielu może być szczególnie pomocna, zwłaszcza w okresie poszukiwania odpowiedzi na wiele pytań. Najbardziej ciekawy rozdział o przemocy – trafne i pogłębione spostrzeżenia. Sporo to podobnych myśli jak u Brian’a Tracy, Tischnera, etyki Jana Pawła II. Ale przeniesienie pewnych doświadczeń i społecznej wrażliwości na grunt społeczny – bardzo interesująca perspektywa. (…) Piękny, choć wielce dyskusyjny rozdział „Bezsens i beznadziejność”, aż kusi do polemik, ale twórczy i prowokujący. Czy tylko zagubienie i brak busoli przyczyną beznadziei? A własne lęki, o których tak fajnie piszesz, a przypadek, który zdecydowanie rządzi naszym życiem i to niekiedy prowadząc w bardzo ślepe i bez wyjścia uliczki? (…) I co dla mnie najważniejsze – nie jest to narracja mędrkowata, nie jest przemądrzała, zawiera wiele elementów pokory i szczerego uznania, że nie wszystko do końca jest oczywiste i znane. Za to szczególne gratulacje.

28 sierpień 2013 13:37

Nowa opinia

Recenzje dla: "Rozwój osobisty. Medytacje terapeutyczne"

Rozwój osobisty. Medytacje terapeutyczne – Ryszard Krupiński

Książka zawiera 24 krótkie rozdziały. Każdy z nich dotyka odrębnych treści. Jest to szeroki przekrój przez problemy, kwestie z którymi spotykamy się na co dzień, przez co autor daje szanse Czytelnikowi do zatrzymania się i głębszej refleksji. Można znaleźć rozważania nad naprawdę trudnymi tematami jak lęk, przebaczenie, zazdrość, czy bezsens i beznadziejność. Są także tematy szczególnie ważne w codziennym funkcjonowaniu z innymi, jak pewność siebie, komunikacja. Autor...

Recenzja pochodzi z portalu moznaprzeczytac.pl

Rozwój osobisty. Jakże modne słowa w dzisiejszych czasach. I dalej można wymieniać: samorealizacja, osobisty potencjał, bycie sobą – ale o co tak naprawdę chodzi, „z czym to się je”? Zapraszam Was do podróży z Ryszardem Krupińskim, który nie boi się podejmować trudnych tematów oraz dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Książka zawiera 24 krótkie rozdziały. Każdy z nich dotyka odrębnych treści. Jest to szeroki przekrój przez problemy, kwestie z którymi spotykamy się na co dzień, przez co autor daje szanse...

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku