Wolność niejedno ma imię

| Dodano: 25 pażdziernik 2013 | Dodana przez: Judyta Aleksandra Niemiec

Share

Okładka

Twoja ocena

„Wolność nie jedno ma imię” to tytuł powieści historycznej, której autorem jest młody i debiutujący pisarz, Grzegorz Szymborski. Książka wydaje się być poprawnie zbudowana literacko i przedstawia losy bohaterów w interesujący sposób. Kanwa powieści, dzieje historyczne są też dobrze skomponowane razem z wątkami beletrystycznymi. Można nawet powiedzieć że historia i fikcja literacka doskonale się ze sobą przeplatają i uzupełniają, dzięki czemu powstaje bardzo prawdopodobna dla dawnych czasów opowieść. Książka porusza temat epoki XVIII wieku w ówczesnej polskiej rzeczywistości. Są to czasy niezbyt popularne w literaturze, wiążące się z okresem upadku państwa polskiego, pierwszej Rzeczpospolitej. Tym bardziej taka powieść może być interesująca z uwagi na ubogość literatury piszącej o tych czasach. Tym niemniej trzeba tutaj zauważyć, że autor nie skupia się na powszechnym w tamtych czasach upadku obyczajów politycznych wśród szlachty czy słabości instytucji państwowych ale głównym bohaterem jest tutaj młody żołnierz, patriota Paweł Taszczyński. Postać ta należy do wcale szerokiego w owym czasie zbioru reformatorów i patriotów, którym jednakowoż nie udało się uratować państwowości polskiej. Paweł Taszczyński to oczywiście postać fikcyjna, która przeżywa swe przygody w oparciu o wydarzenia historyczne i walczy ze słabością Polski i silnymi wpływami zagranicznymi (głównie rosyjskimi) zmierzającymi do zniszczenia państwa. Wśród postaci występującymi w powieści znajdują się także takie istniejące faktycznie jak np. ambasador Repnnin, książę Ogiński czy Tadeusz Kościuszko. Powieść czyta się z przyjemnością bo wiele się w niej dzieje w warstwie przygodowej. Zdecydowanie można polecić tą debiutancką powieść.

Cytując słowa prof. dr hab. Stanisława Achremczyka ""Szymborski okazuje się pasjonatem historii, podchodzi do niej emocjonalnie, co jest dużą wartością pracy. Swobodnie porusza się w realiach epoki. Pokazał talent pisarski, odwagę podejmowania trudnych tematów. Autor wraz ze swymi bohaterami, przeżywa owe czasy nadziei i rozczarowań. Praca jest debiutem pisarskim Szymborskiego. Jest ona z pogranicza literatury faktu, reportażu, eseju historycznego, a zatem warsztatowo ujawnia dodatkowe zdolności Autora.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/wolnosc-niejedno-ma-imie_p282 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Wolność niejedno ma imię"

Opinia

Ekstra powieść

Awatar użytkownika

Książka przenosi nas w czasy przed rozbiorowej Rzeczpospolitej. Przygoda, walki, intrygi, bardzo fajna narracja. Powieść mówi o ciekawych i bardzo pouczających dla nas Polaków czasach. Czyta się bardzo przyjemnie i z pełnym zainteresowaniem.

10 grudzień 2013 12:19

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl