Szwecja i ja

| Dodano: 8 lipiec 2013 | Dodana przez: rappoetyk

Share

Okładka

Twoja ocena

Powieść „Szwecja i ja” wyróżniona była w konkursie wydawnictwa „Grasshopper” na powieść dla kobiet. Refleksje co kryje się pod pojęciem tzw. literatury kobiecej nasuwają się same. Musi być koniecznie pisana przez kobiety? To kryterium „Szwecja i ja” w każdym razie spełniają. A co więcej? Musi być ślub na końcu? W tej historii go nie ma. I, co gorsza, nie wiadomo czy się odbędzie. A romans? Jest i to niejeden. Brakuje wprawdzie pikantnych szczegółów spod kołdry, ale od czego wyobraźnia.
Powieść „Szwecja i ja” opowiada o życiu imigranta w nowym kraju. O trudnościach jakie napotyka, o wyborach, które niejako robi „w ciemno”, bo nie jest w stanie przewidzieć ich skutków nie znając zasad funkcjonowania poznawanego dopiero otoczenia. Autorka powieści mieszka w Szwecji od prawie trzydziestu lat. Przeżyła więc na własnej skórze zderzenie z obcym językiem, poszukiwanie swojego miejsca w rzeczywistości, która z samej racji jej nowości i niezrozumienia wydaje się obca, wręcz wroga. Można więc ufać, że autorka nie myli się opisując przeżycia i uczucia bohaterki powieści, Joli, w Szwecji w pierwszej osobie. To „ja” nadaje powieści intymny charakter osobistego zwierzenia. Jola nie ukrywa błędów, które popełniła. Nie tłumaczy się z nich faktem znalezienia się wśród obcych. Nie widzi otoczenia w kategoriach „my Polacy” i „oni Szwedzi”. Bez trudu przekracza barierę, która dla wielu emigrantów jest niebosiężna. Płaci za to niepewnością co do własnej tożsamości. Nigdzie nie jest tak naprawdę u siebie. W Polsce tęskni za Szwecją a w Szwecji za Polską. Może tak czuje każdy imigrant w pierwszym pokoleniu? Powieść opisuje ludzi, którzy wyjeżdżali z Polski przed zmianami uzasadniając swoje decyzje politycznie. Czy ich uczucia różniły się od uczuć tych, którzy wyjeżdżają dla chleba? Chyba nie. Dlatego powieść nie traci na aktualności.

Źródło: http://www.ebooki123.pl/szwecja-i-ja_p69 ( otwierane w nowym oknie )

Dostępna w

Opinie o: "Szwecja i ja"

Nowa opinia

Nowa recenzja

Proszę się zalogować

Aby dodawać recenzje oraz zmieniać opisy należy się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta:

Adding grade as non logged

Niezalogowani użytkownicy muszą potwierdzić przyznanie oceny dla książki. Jeśli nie chcesz przyznać oceny zamknij to okno, zalogowani użytkownicy nie muszą potwierdzać dodania oceny.

Oceń książkę

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl