Opinie o książce: "Luśka na planecie Dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica"

Okładka
Książka znanej polskiej aktorki Pauliny Holtz „Luśka na Planecie Dziecko. Nieporadnik świadomego rodzica” to zaskakująca i bardzo zabawna opowieść młodej kobiety – Luśki, która niedługo zostanie mamą, a dla której całe to macierzyństwo jest na początku przynajmniej „przygodą kosmiczną”. Nieplanowana ciąża wiele zmienia w życiu tej energicznej młodej trzydziestolatki. W końcu dowiaduje się o niej całkiem przypadkowo, chcąc podtrzymać załamaną przyjaciółkę robi z nią test ciążowy dla dodania otuchy. O „byciu mamą” dzieli się ze swoim partnerem Krzysztofem, który jest również zaskoczony i bardzo zabawnie reaguje na wieść o tym. Książka...

Opinia

Awatar użytkownika
Weronika Rudzińska
(anonimowy)

W poradniku tym przeplatana jest historia Luśki, która ma zostać mamą, z rozmowami z przeróżnymi osobami m.in lekarzami, a także gwiazdami takimi jak Beata Tyszkiewicz, Beata Tadla czy Reni Jusis, na temat macierzyństwa.

Książka porusza naprawdę mnóstwo zagadnień na zaledwie 164 stronach, z czego ostatnie 30 stron to polecenia firm i linki do stron przydatnych dla mam, a także miejsce na notatki, więc samej treści jest zdecydowanie mniej, ale udało się przeprowadzić wywiady m.in o diecie w ciąży, badaniach, szkołach rodzenia, ubraniach ciążowych, wyprawce do szpitala i karmieniu piersią. Możemy się także dowiedzieć jak wyglądał okres ciąży i poród kiedyś, a jak wygląda on dzisiaj.

Myślę, że przeplatane rozdziały były całkiem fajnym pomysłem. Historia Luśki była takim miłym przerywnikiem w rozmowach o poważnych sprawach. W lekki i dość żartobliwy sposób opisane są jej perypetie, problemy i rozterki związane z byciem w ciąży. Wydaje się ona w tym bardzo ludzka, mająca takie obawy jak każda z nas. 
Co do części poradniczej, to myślę, że może być bardzo przydatna. Nie jestem w ciąży, nie mam jeszcze dzieci, jednak dowiedziałam się wielu nowych informacji, na przykład kim jest Doula, a nigdy wcześniej nie spotkałam się z tą nazwą. Książka powinna rozwiać sporo wątpliwości przyszłych mam, a także pokazać jak przetrwać okres ciąży, żeby nie dać się zwariować. 
Najważniejszą mądrością, jaką wyciągnęłam z tej lektury, jest to, żeby mimo miliona przeróżnych porad, które dobiegają nas zewsząd, nie zapomnieć o swojej intuicji, bo nikt tak jak mama nie wie, czego trzeba jej dziecku. 
Podsumowując, myślę, że książka ta może się okazać naprawdę pomocna dla przyszłych mam i jest to dość miła odskocznia od dużych, szczegółowych poradników. Okres ciąży jest na tyle stresujący, że warto przeczytać coś, co pomoże nam zdobyć trochę luzu.

recenzja pochodzi z bloga http://niezwykle-slowa.blogspot.com

6 czerwiec 2019 11:42

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy