Książka zamiast kwiatów - najlepszy prezent dla mamy

Obrazek artykułu
Wśród mam z pewnością znajdują się takie, które z ucieszyłby prezent, wymagający od darczyńcy nieco więcej zastanowienia. Takim prezentem jest chociażby książka.

Co roku, na Dzień Matki kobiety są obdarowywane kwiatami, biżuterią, kosmetykami. Te prezenty, choć cieszą, nie zawsze są jednak zaskakujące. Wśród mam z pewnością znajdują się takie, które z ucieszyłby prezent, wymagający od darczyńcy nieco więcej zastanowienia. Takim prezentem jest chociażby książka.


Już od czasów starożytnych matki były darzone szczególną czcią. Boginie matki kojarzone były bowiem z płodnością oraz urodzajem. W kulturze katolickiej i prawosławnej ogromnym szacunkiem darzy się Maryję z Nazaretu. Zwyczaj obchodzenia Dnia Matki pojawił się już w siedemnastowiecznej Anglii. W tym czasie był on nazywany „niedzielą u matki” i jego celebracja polegała na modlitwie oraz wręczaniu matkom drobnych podarunków, w zamian za ich błogosławieństwo.


W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest od nieco ponad stu lat, a jego pierwsze obchody zanotowany w roku 1914 w Krakowie. Od tego czasu święto bardzo zyskało na popularności i obecnie pamięć o uznaniu dla naszych mam pielęgnowana jest już od najmłodszych lat. W przedszkolach i szkołach podstawowych dzieci przygotowują z tej okazji własnoręcznie robione prezenty, a czasem także wydarzenia artystyczne poświęcone celebracji tego święta. (źródło zdjęcia:kaboompicks.com)


Oryginalny prezent

Z okazji Dnia Matki kobiety zazwyczaj dostają kwiaty, słodycze, lub kartki świąteczne. Niewątpliwie umilą one dzień każdej z pań, lecz trudno nie zgodzić się z tym, że są one dość oczywiste. Mniej wyeksploatowanym, ale równie miłym pomysłem na prezent, jest książka. I chociaż do Dnia Matki jeszcze jest trochę czasu to warto już teraz zastanawiać się nad tym, jak możemy uszczęśliwić naszą mamę. Lepiej wcześniej zacząć myśleć nad tym tematem, żeby później nie musieć na szybko wybierać prezentu, który może okazać się nietrafiony.


Dzięki niezliczonej liczbie autorów na całym świecie wybór lektury może stanowić nie lada wyzwanie, a także sprawdzian ze znajomości gustu naszych mam. Zanim jednak zdecydujemy się na taki prezent, warto dobrze przemyśleć kwestię tego, jaka lektura ucieszy kobietę, którą zamierzamy obdarować, gdyż zależy nam na jej radości.


Jaką książkę wybrać?

Według badania CBOS największą popularnością wśród Polaków cieszą się książki o tematyce podróżniczej, historycznej i biograficznej. Wśród tych tematów warto zwrócić uwagę na kilka niżej wymienionych pozycji – zarówno tych bestsellerowych, jak i nieco bardziej niszowych.


Podróż w nieznane


Powszechnie mówi się, że książki podróżnicze poszerzają horyzonty i naszą wiedzę o świecie, dlatego właśnie cieszą się taką popularnością. Wśród coraz chętniej opisywanych przez pisarzy obszarów są kraje Dalekiego Wschodu, które coraz częściej stają się celem podróży turystycznych. Dzięki książkom na temat krajów tak odległych kulturowo i geograficznie od Polski, można się wiele dowiedzieć o tamtejszych zwyczajach i ludziach, przez co w pewien sposób przygotować mentalnie do takiej podróży. Pozycją, która zdecydowanie wpisuje się w tematykę podróży są „Nieznane Indie” autorstwa Walthera Eidlitza opublikowane przez Wydawnictwo Manendra, które świetnie ukazują kulturę dalekiego świata oraz historię człowieka, który na przekór wszelkim przeciwnościom losu decyduje się spełnić swoje długo pielęgnowane pragnienie – czyli zgłębianie tamtejszej duchowości. Książka opisuje przeżycia mężczyzny, który uciekając przed wojną postanawia wyjechać do Indii, gdzie szukając spokoju i medytacji musi zmierzyć się z niekoniecznie przyjazną i sprzyjającą głębokim przemyśleniom rzeczywistością.


Inną, nieco bardziej popularną propozycją jest książka pod tytułem „Przesunąć horyzont” polskiej podróżniczki i dziennikarki - Martyny Wojciechowskiej. Podobnie jak „Nieznane Indie” opisuje ona trudy zmagania się z własnymi słabościami i rozłąką z rodziną. To nie tylko historia trudnego zdobywania najwyższego szczytu świata i poskramiania górskiego żywiołu, ale także opis wewnętrznej walki autorki.


Kobieca perspektywa

Dla Pań, które lubią książki pisane przez kobiety i ukazujące kobiecy punkt widzenia również mamy kilka propozycji. Jedną z takich książek jest chociażby „Dziennik Bridget Jones”, autorstwa Helen Fielding. Mimo iż, zapewne większość kobiet dobrze zna historię Bridget z jej filmowych adaptacji, to jej książkowa wersja z pewnością zadowoli miłośniczki powieści pełnych humoru i ciepła. Inną książką, która również wpisuje się w nurt powieści obyczajowych, opisujących pełne ciekawych zdarzeń życie kobiety, jest „Szafranowy Krzyż”. Książka ta opisuje prawdziwą historię życia J. Dany Trent, która zaraz po ślubie wyrusza w podróż do Indii. Historia ta w żartobliwy, ciepły sposób pokazuje pokonywanie trudów małżeństwa osób, które wyznają zupełnie inne religie.


Chociaż Dzień matki jest dopiero w maju, warto już teraz przemyśleć sprawę prezentu. Być może książka okaże się tym idealnym?

 

 Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl