Książka pełna przekleństw i wulgaryzmów

Obrazek artykułu
Naukowcy dowiedli, że w literaturze coraz częściej występują przekleństwa. Dlaczego te wątpliwej jakości środki stylistyczne stają się popularne? Przecież nikogo już nie dziwi, ich obecność w tekstach. Te kwestie wyjaśnia książka pełna przekleństw i wulgaryzmów.

Literatura to cenny nośnik wartościowych informacji. Pozycje naukowe i publikacje tematyczne gromadzą wiedzę, z której chętnie czerpią odbiorcy. W końcu poradniki, podręczniki, czy dopełnione zdjęciami, lektury skupione na konkretnym zagadnieniu, jak choćby: przewodniki, czy atlasy są nieocenionym źródłem wiedzy. A, czy wielogatunkowa proza nadal jest równie wartościowa?


W języku polskim od dawna przekleństwa były powszechnie stosowane. Uznawane za niestosowne słowa i zwroty najczęściej stawały się środkiem stylistycznym w nadmiarze wykorzystywanym przez osoby z najniższych warstw społecznych. Świat bezustannie się jednak zmienia. Czy na korzyść? To każdy sam musi ocenić. Jest pewne, że przeklinają wszyscy i coraz więcej osób nie krępuje się używać, uznawanych za niestosowne wyrazów w miejscach publicznych. Sondaż przeprowadzony przez CBOS dowiódł, że wulgaryzmów używa 8 na 10 dorosłych Polaków. To wykonane w 2013 roku badanie pozwoliło również wysnuć wniosek, iż najwięcej przeklinają mężczyźni oraz ludzie młodzi. „Brzydkie" epitety wnikają także do literatury. Kilkadziesiąt lat temu było to niedopuszczalne, bo za wartościowe uchodziły jedynie lektury pisane piękną, poprawną polszczyzną.


Profesor psychologii Jean Twenge, wraz ze swoim zespołem na Uniwersytecie Stanowym w San Diego podjął się analizy ponad miliona amerykańskich książek. W tym przeglądzie lektury publikowane były w latach 1950-2008. Naukowcy zaobserwowali, że w ostatnim 50 -leciu drastycznie wzrosła ilość przekleństw. To tendencja, która zdaje się wzrostowa, skoro niektóre wulgarne zwroty pojawiają się około 28 razy częściej niż dawniej.


Obraźliwe zwroty, przekleństwa i wulgaryzmy występują w języku od początku cywilizacji. Wielokrotnie mają one swoje korzenie w potocznym nazewnictwie części ciała, czy zachowań tabu. Oficjalne posługiwanie się niektórymi zwrotami uchodziło za niepoprawne etycznie, dlatego ludzie uważali, że posługiwanie się niestosownymi zwrotami może ściągnąć na przeklinającego karę boską, lub nieszczęście. Obecnie nikt już nie wierzy w podobne nonsensy, coraz popularniejsze okazuje się natomiast twierdzenie, że częstotliwość występowania przekleństw w kulturze, czyli filmach, piosenkach oraz literaturze wskazuje na upadek dobrych obyczajów. Podobno współgra on z nastawieniem obywateli na wolność słowa oraz wyrażania własnej indywidualności.


Profesor Twenge zauważyła, że wzrost przekleństw nastąpił w tym samym okresie, gdy kultura nastawiona była na promowanie auto-ekspresji i indywidualizmu. „Indywidualizm jest systemem kulturowym, który eksponuje bardziej siebie, a mniej zasady społeczne. Gdy społeczne zasady odeszły na bok, a ludziom powiedziano, żeby wyrażali siebie, przeklinanie stało się bardziej powszechne. Myślę, że to właśnie te kulturowe soczewki są najlepszym sposobem do oceniania tego, a nie postrzeganie przez pryzmat dobra lub zła”. - booklips.pl Książki trzymające w napięciu


Współcześni polscy autorzy coraz częściej stosują przekleństwa i wulgaryzmy. Niektórych ten fakt niepokoi, ponieważ obawiają się zubożenia języka literackiego. Przeklinanie to jednak mocny środek wyrazu, za pomocą którego uwydatnione zostają niektóre wątki. Warto się o tym przekonać.


Piękny" zachwyca swoim wyglądem oraz ciepłym, przepełnionym emocjami wnętrzem. Poza tym jest wspaniałym kochankiem, który klnie bez opamiętania. Zresztą nie on jedyny, w końcu jest to mafijno–polsko–włosko–hiszpańska historia o dziewczynie znikąd oraz mężczyźnie atrakcyjnym fizycznie niczym książę z bajki. Ta opowieść od razu przypadła do gustu czytelnikom. Wpłynęły na to wątki gangsterskie, liczne zwroty akcji oraz kwestia wielkich pieniędzy. W tej pełnej przekleństw i wulgaryzmów powieści zwyczajna dziewczyna z klasy średniej ratuję życie bogatego, wysoko postawionego faceta. To zdarzenie odmieni los obojga. Wydarzy się wiele, a istotne sentencje uwidaczniają niecenzuralne zwroty. W lekturze jest ich naprawdę dużo. Agnieszka Kraśkiewicz wyjaśniła, dlaczego w jej debiutanckiej książce jest tak wiele przekleństw:



http://www.psychoskok.pl/produkt/piekny/

Używam wulgaryzmów w książce, bo niektórych sytuacji nie da się inaczej podsumować niż epitetem rodem z podwórka. Bądźmy szczerzy. Rzadko zdarzają się osoby, które nie używają wulgaryzmów na co dzień. Nie kiedy brak nam słów i zastępujemy je takimi wyrażeniami, ponieważ to daje obraz naszego, wzburzenia, złości czy irytacji. A dlaczego tak? Czy ja wiem? Wulgaryzmy przyjęły się w naszym środowisku już od dawna. Większość osób je wymawia. Jedni częściej, drudzy rzadziej. Jedni w pracy, drudzy poza pracą, jeszcze inni na pracę. Napisać książkę o ludziach, bez przyzwyczajeń ludzkich? To by było zupełnie wyidealizowane opowiadanie. W dodatku w książce o mafii, sexie, niebezpieczeństwie? To jak napisać teks piosenki raperskiej bez żadnych wulgaryzmów- przecież nikt tego nie kupi (i nie mówię tu o pieniądzach).


Poza tym, w książce trudniej jest przedstawić obraz postaci i stanu, w którym się znajduje (zazwyczaj jest to złość, ekscytacja czy bulwersacja), ponieważ książka nie pokaże mimiki twarzy danej postaci, czy jej gestykulacji. Oczywiście, można próbować, przedstawić to poprawnie językowo, ale czy to dalej będzie „ta” książka?


Duży wpływ też, na taki rodzaj przekazu w „Pięknym”, miał okres życia, w którym się znajdowałam. Po czasie widać wyraźnie, że niektóre rzeczy odzwierciedliły się w tekście. Kolejna książka jest już spokojniejsza, pod tym względem".

Z wypowiedzią pisarki trudno się nie zgodzić. W końcu przekleństwa stosuje każdy. Na całe szczęście potrafią one korzystnie wpłynąć na fabułę. „Piękny" zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ szybko zdobył odbiorców, dowodząc, że naprawdę lubimy czytać polecane książki

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl