Książka – najlepszy prezent dla dziecka

Obrazek artykułu
Wybór prezentu dla dziecka to nie lada wyzwanie. Nie koncentrujmy się jednak na zabawkach. Najlepszy pomysł na prezent dla dziecka to książka. Ten podarek pasuje na każdą okazję.

Dzieciństwo to wyjątkowy okres. Chęć poznawania świata determinuje rozwój. Wszystkie umiejętności i doświadczenia zdobyte w tym czasie zaowocują w dorosłym życiu. W pierwszych latach życia dziecko wymaga najwięcej uwagi i troski. Stopniowo kształtuje się charakter i osobowość. Właśnie dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by przekazać dzieciom właściwe wzorce.


Obecnie dużo mówi się o mądrym rodzicielskie. Porad, jak wychować dziecko jest cała masa. Nie zapominajmy jednak, że nasza pociecha jest wyjątkowa i niepowtarzalna. My również nie jesteśmy tacy jak wszyscy inni. Ogólniki traktujmy jako wskazówki. Mogą one, choć wcale nie muszą odnaleźć zastosowanie w naszym życiu.


Twórcze aktywizowanie dzieci to nie lada wyzwanie. Czasami jednak mniej oznacza więcej. Nie można, a nawet nie powinno się zapełniać każdego dnia nadmiarem bodźców. Czas na relaks potrzebny jest także najmłodszym. W ciągu dnia czasem trudno znaleźć chwilę na wspólny odpoczynek. Na nadmiar problemów i obowiązków narzekamy wszyscy. Jak więc mądrze zorganizować czas dziecku? Zajęcia dodatkowe, atrakcyjny czas poza domem i modne zabawki to jedno. Zabawa to aktywność dominująca w życiu dziecka. Najwartościowsze są jednak chwile spędzone razem, a wspólnie możemy czytać.


 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” Wisława SzymborskaWierszobajanie pod choinką
http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/wierszobajanie-pod-choinkaPodobno spełnianie wszystkich zachcianek to zły pomysł. Z całą pewnością nie powinno się kupować nadmiaru upominków. Jest jednak podarek, który możemy wręczać bez względu na okazję. Książkę możemy uznać za najlepszą zabawę na świecie. Z czytania płynną przecież same korzyści. Czas spędzony na wspólnej lekturze zacieśni rodzinne więzi, na długo zapadając w pamięci.  


Obcowania z książką nie da się przecenić. Wybór właściwej lektury może jednak zdać się trudny. Na rynku znajdziemy tysiące tytułów. Kolorowe okładki zachęcają, by zajrzeć do środka. Reklamy sugerują, co powinniśmy kupić. Zastanówmy się więc, jak wybrać książkę dla dziecka.


Literaturze dla najmłodszych stawia się wysokie wymagania. Książka powinna być łatwa w odbiorze, bawić i uczyć. Istotnym elementem są też ilustracje. To one dopełniają fabułę, ułatwiając tworzenie wyobrażeń. W tym miejscu warto wskazać kilka interesujących propozycji.Literaturze dziecięcej stawia się wysokie wymagania. Liczy się prosta do zrozumienia treść oraz nauka z niej płynąca. Dla młodszych czytelników ogromne znaczenie mają również pobudzające wyobraźnię ilustracje. Renata i Agata Antoniewicz to autorki, które wyszły naprzeciw dziecięcym potrzebą. „">Wakacyjne przygody Agaty” to bajka, w której ważną rolę odgrywa kotek. O tym zwierzątku marzyła bowiem mała bohaterka. Nierozważnie podjęła ona kroki mające przyspieszyć realizację jej zachcianki. W efekcie nim osiągnęła cel, spotkało ją sporo rozczarowań. Koty to psotne zwierzaki, które chadzają własnymi ścieżkami. Dziewczynka musiała się o tym przekonać. Wszystko, czego doświadczyła, stało się swojego rodzaju pouczającą nauką. 

 

http://www.psychoskok.pl/produkt/wakacyjne-przygody-agaty/


Jak wygląda idealny utwór dla dzieci? Po pierwsze: musi być krótki, najlepiej jeśli jest wierszykiem. Po drugie: dobrze, jeśli się rymuje, bo wtedy łatwo zapada w pamięć. Po trzecie: powinien być wesoły, żeby zaciekawić dziecko. Po czwarte: wypadałoby, żeby ciekawski przedszkolak nauczył się czegoś z płynących tam treści. Wierszyki Joanny Sztroman z książeczki „Psotne nutki” spełniają wszystkie te wymagania.  Najmłodsi czytelnicy dostają rymowanki, które przedstawiają przygody dzieci w przedszkolu oraz historyjki ze świata zwierząt. Dzięki nim poznają otaczający świat, a także słownictwo związane z muzyką. Doskonale sprawdzą się jako książeczka do czytania przed snem, czy teksty, do których można skomponować własną muzykę dla wspólnej rozrywki. Dobra zabawa gwarantowana.http://www.psychoskok.pl/produkt/psotne-nutki/  


Ponieważ dzieci lubią milusińskich przyjaciół, na pewno docenią towarzystwo żółwia. Oczywiście nie będzie to zwykłe zwierzę, lecz kolega obdarzony niezwykłymi cechami. „Żółwik Emil i zaczarowane okulary” to atrakcyjna propozycja. Kolorowe ilustracje doskonale podkreślają treść. Tytułowy Emil jest bardzo sympatycznym żółwiem. Na co dzień chodzi do przedszkola i bawi się z kolegami. Nuda raczej mu nie doskwiera, ale Emil marzy o przylotach. Chce wiedzieć, czy można dojść na koniec tęczy. Przekona się o tym, gdy znajdzie zaczarowane okulary. Powalają one stawać się niewidzialnym. Spełniają również marzenia.http://www.psychoskok.pl/produkt/zolwik-emil-zaczarowane-okulary„Tęczowa Julenka” to kolejna książka, którą należy polecić. Główna bohaterka spędzi wraz z mamą wakacje w domku w lesie. Będzie to czas niezwykły. Piękno przyrody i napotykani leśni przyjaciele oczarowują Julenkę. Pojawiają się także nieznane nam fantastyczne postaci. W trakcie czytania  zdamy sobie sprawę, że w tak uroczym miejscu nie byliśmy nigdy wcześniej.http://www.psychoskok.pl/produkt/teczowa-julenka


Najpewniej nie przejdziemy obojętnie koło kolejnej propozycji. „Zielone róże” to bajka, która  staje się tłem do baletu. Dzięki temu czytelnik może spróbować swych sił jako choreograf. Fabuła pozwoli nam wyruszyć do niezwykłego kraju. Mieszka tam młoda mama o imieniu Ann wraz z córką. Niestety rodacy, a nawet mąż nie akceptują Ann. By odmienić swój los, bohaterka będzie musiała odpowiedzieć na zagadkę przygotowaną przez samą królową. http://www.psychoskok.pl/produkt/zielone-rozeNa szczególne uznanie zasługują bajeczki dla dzieci Jolanty Barthel. Autorka wypomina, że kształcić można się poprzez zabawę, przygotowała dla dzieci niecodzienną ofertę. Szczególnie rodzice powinni się z nią zapoznać.

Pięknie ilustrowane bajki z morałem, która nie tylko uczą ale i bawą. „Mitek”, bo o niej mowa to przepiękna opowieść o przyjaźni, jaka połączyła Kacperka ze ślimakiem. Wspólnie z bohaterami przybliżymy się do świata przyrody. Lektura zachęca do badania natury, ale i zostajemy ostrzeżeni przed kryjącymi się w niej niebezpieczeństwami.http://www.psychoskok.pl/autorzy/jolanta-barthel/ 
Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl