Książka, czy audiobook? Czytać, czy słuchać?

Obrazek artykułu
Potwierdzono, że czytanie to prozdrowotna aktywność. Kontakt z literaturą to gimnastyka dla mózgu. Książka, czy audiobook? Zdrowiej czytać, czy słuchać opowieści? Naukowcy dowiedli, że oba warianty można stosować zamiennie.

Lekarze i naukowcy zdążyli już wielokrotnie sprawdzić, w jaki sposób proces czytania wpływa na mózg. Wykorzystanie badań rezonansem magnetycznym przyniosło ze sobą sensacyjne wiadomości. 


Umysł naprawdę lubi czytać. W trakcie tej czynności do pracy zmobilizowane zostają wszystkie jego obszary. Wystarczy czytać kilka minut dziennie, żeby spowolnić proces starzenia się umysłu. Stały kontakt z literaturą to sposób na obniżenie poziomu stresu, trening pamięci, rozwój osobowości, rozwijanie słownictwa i poszerzanie horyzontów myślowych. Niestety, czytamy za mało. Podobno brakuje nam czasu na wertowanie książek. W obecnych, rozwiniętych technologicznie czasach, warto zadać pytanie. Czy audiobooki mogą pozytywnie wpłynąć na stan czytelnictwa?


Książka, czy audiobook? Czytać, czy słuchać? To pytania coraz częściej pojawiające się w mediach społecznościowych. Okazuje się, że każda forma czytelnictwa wykazuje pozytywne dla umysłu działania. Warto nawet naprzemiennie obcować z literaturą w tych wariantach. Wyższość książek nad audiobookami to temat, który często powraca. Lubiący czytać tradycyjne, papierowe książki twierdzą, że szelestu i zapachu papieru nie da się zastąpić. Ponadto przeciwnicy audiobooków zaznaczają, że słuchania nie da się porównać z czytaniem. Spór trwa.

Książki, e-booki, audiobooki – czytanie to przyjemność


Książka, czy audiobook? Badacze zajęli się tym pytaniem i okazało się, że każda z tych form niesie ze sobą wymierne korzyści dla umysłu. To zagadnienie zgłębili Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Szczegółowym testom oraz skanowaniu i analizowaniu, podlegała kora mózgowa.

Nie mam wątpliwości, że audiobooki powinny być traktowane na równi z książkami”.-spidersweb.pl


Warto podkreślić, że stymulowaniu w trakcie czytania książki oraz odsłuchiwania audiobooka podlegały te same obszary poznawcze i emocjonalne w mózgu. A, w które audiobooki warto się uważnie wsłuchać? Poniżej przedstawiono 2 pozycje należące do różnych gatunków literackich.


Niektórzy ludzie, pragną przemawiać do innych. Marek Szwedowski chce przekazać wszystkim niezwykle ważną informację. Autor będący medium przygotował „Przewodnik po zaświatach – co powinieneś wiedzieć, zanim odejdziesz”. Ten audiobook pozwala przygotować się na śmierć. Dowiemy się, co czeka nas po opuszczeniu cielesnej powłoki. Uczynki na Ziemi mogą wybawić nas lub pogrążyć w zaświatach. Ten audiobook wycisza lęki przed ostatecznością. Marek Szwedowski przez kilkadziesiąt lat nawiązywał kontakty ze zmarłymi. Prawdziwe, poruszające historie, ludzkie dramaty, pokonana żałoba. Autor dokładnie objaśnia, dlaczego, nie warto lękać się, przejścia na drugą stronę. Posłuchaj, a uwierzysz.Książka dostępna na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/przewodnik-po-zaswiatach-co-powinienes-wiedziec-zanim-odejdziesz-audiobook/


Książkę można czytać, jednocześnie rozbudzając wyobraźnię słuchowiskiem. Maralunga” to poruszająca powieść inspirowana rzeczywistością, dostępna jako audiobook oraz tradycyjne wydanie papierowe. Flou Taker opowiedziała o doznaniach wprost z włoskiego campingu. Każdy odbiorca będzie marzył, żeby muc doświadczyć podobnych atrakcji. Zaleca się, zajęcie wygodnej pozycji i z przymknięty mi oczami, wsłuchiwanie się głos lektorki. Główna bohaterka to uzdolniona artystycznie Mati. Przyjaciel Alex zrozum mnie, że na jego los wpływ miały fotografie kobiety. Kiełkujące emocje sprawią, że tych dwoje rozpocznie ze sobą korespondencję. Wspomnienia z dawnych czasów, analiza relacji partnerskich, intymne zwierzenia, a oprócz tego masa emocji.Książka dostępna na stronie: https://www.psychoskok.pl/produkt/maralunga/


Jest to historia dwóch równoległych światów, w których miłość jest na pierwszym planie. Opowieść bez specjalnych dramatów, chyba nawet momentami inspirująca do popatrzenia na własne związki”. –Flou Taker


Nie sposób zaprzeczyć, że literatura w każdej formie wykazuje prozdrowotne, rozwijające umysł właściwości. Powyżej zaprezentowane pozycje dowiodły, że można zamiennie z czytaniem książek, słuchać audiobooków. W tym tekście zabrakło treści dotyczącej popularności książek elektronicznych. Na uwagę zawsze zasługują przecież intrygujące ebooki.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl