Konkurs na opowiadanie „Stulecie polskiego kryminału”

Obrazek artykułu
Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Komendą Główną Policji, w związku z przypadającą w tym roku 100-leciem polskiej Policji, ogłosiły konkurs literacki na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku.

 Organizatorzy podkreślili, że chcą, aby uczestnicy konkursu „stworzyli własne, wyjątkowe opowiadania”. „Może utrzymane w dawnym stylu, na wzór kryminałów z początku wieku XX? Może nowoczesne w formie, ale doskonale retro w treści?” - wskazano.


Opowiadania konkursowe należy przygotować w jednej z trzech kategorii: kryminał sto lat temu - stylistyka retro, praca policji w 1919 r. i kolejnych latach; kryminał dzisiaj - realia czasów współczesnych, aktualne technologie; kryminał za sto lat - dla wizjonerów w sprawach technologii, pracy policji w społeczeństwie przyszłości.

W konkursie mogą wziąć osoby powyżej 16 roku życia. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne (w każdej kategorii: 2 tys. zł za pierwsze miejsce, 1,5 tys. zł za drugie, 1 tys. zł za trzecie). Najlepsze prace zostaną opublikowane w antologii pokonkursowej. Niewykluczone są także nagrody dodatkowe, nieujęte w regulaminie.

Dodano, że „organizatorzy zaproszą chętnych uczestników konkursu na spotkania, które ułatwią pisanie i poszerzą warsztat kryminalistyczny”.


Opowiadanie konkursowe o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym nie może przekraczać 27 tys. znaków (ok. 15 stron maszynopisu). Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 r. na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Więcej informacji w regulaminie konkursu dostępnym na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

 

W informacji prasowej podano, że w komisji konkursowej zasiądą między innymi Wojciech Chmielarz, Robert Małecki, Anna Bińkowska i przedstawiciel Komendy Głównej Policji. Napisano, że "jury dołoży wszelkich starań, aby wyniki konkursu ogłosić w Święto Policji, 24 lipca 2019 (niemniej jednak data ogłoszenia może ulec zmianie)".

Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.


Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny, który jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

 

Z kolei redakcja portalu "Czytam, bo lubię" sprawuje nad konkursem patronat medialny.

24 lipca 1919 temu Sejm RP uchwalił ustawę o Policji Państwowej

[źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl