Kompletowanie Korpusu Publikacji Polskich

Obrazek artykułu
Biblioteka Narodowa zwraca się z apelem do wszystkich Polaków o przekazywanie książek, czasopism, druków ulotnych i innych publikacji sprzed 1945 roku.

Na 100-lecie Niepodległości kompletowany jest Korpus Publikacji Polskich


Biblioteka Narodowa gromadzi i udostępnia całość polskiego piśmiennictwa. W naszych magazynach znajduje się prawie 9 mln woluminów. Współczesne publikacje trafiają do nas wprost od wydawców i ich zasób jest praktycznie kompletny. Zbiór książek, czasopism i druków ulotnych sprzed 1945 roku niestety tylko w części.

 

 Wejście do galeriiUrna z popiołami rękopisów i starodruków spalonych przez wojsko niemieckie w 1944 roku


To w dużej mierze efekt strat wojennych, których wstrząsającym symbolem jest przechowywana w Pałacu Rzeczypospolitej urna z prochami książek celowo spalonych w czasie drugiej wojny światowej. Braki sięgać mogą aż 30% pozycji z XIX i pierwszej połowy XX wieku.


Biblioteka Narodowa apeluje: Razem możemy to jednak zmienić!


W jubileuszowym roku 100-lecia odzyskania Niepodległości pragniemy zaprosić wszystkich Polaków do wielkiej akcji kompletowania księgozbioru Biblioteki Narodowej. W każdym domu mogą znajdować się stare, pochodzące sprzed 1945 roku książki, czasopisma, ulotki, nuty czy mapy, zapomniane, niepotrzebne, a mogące okazać się bardzo ważnym uzupełnieniem zbiorów Biblioteki Narodowej.

W przededniu 100-lecia odzyskania Niepodległości zwracamy się z apelem o przekazywanie w darze książek, czasopism, gazet, plakatów, ulotek, nut, map itp. opublikowanych przez 1945 rokiem. Pracownicy Biblioteki służą wszechstronną pomocą w weryfikacji oraz ewentualnym transporcie tych materiałów.

 

Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 22 608 25 98

 i adresem mailowym dary@bn.org.pl


źródło i więcej informacji:

https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3578-na-100-lecie-niepodleglosci-kompletujemy-korpus-publikacji-polskich.html

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl