Kompleks Riese - podziemne miasto w Górach Sowich

Obrazek artykułu
Riese, z języka niemieckiego - OLBRZYM. Jest to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich, oraz na zamku Książ i pod nim, w latach 1943-1945. Brzmi intrygująco prawda? Tak sądzi większość osób, które chodź w części zapoznały się z historią tego niesamowitego, przepełnionego tajemnicami kompleksu.

 

Zaczynając od początku, warto powiedzieć, że Niemieccy żołnierze uważali rejon Sudetów, za miejsce najbezpieczniejsze dla ich skarbów. W roku 1943, kiedy nasilające się alianckie naloty bombowe zmusiły ich do ukrycia kosztowności i strategicznej produkcji zbrojeniowej, udali się właśnie w te tereny.

 

W latach, kiedy światem wstrząsała wojna, największy tyran XX wieku wyszedł z inicjatywą wzniesienia nowej kwatery głównej. Najbardziej wpływowy człowiek w historii, Adolf Hitler, przyczynił się do powstania tego miejsca kosztem tysięcy ludzkich istnień.

 

Powstała ona na zamku Książ, a wraz z nią potężne budowle i bunkry wydrążone w Górach Sowich. Aby plan mógł wejść w życie, powołano spółkę Industriegemeinschaft Schlesien AG. Otrzymała ona kilka tysięcy więźniów oraz jeńców wojennych, umieszczono ich w czterech pierwszych obozach pracy. To dzięki tym ludziom możemy teraz podziwiać i zwiedzać wspaniałe, monstrualne podziemne i naziemne kompleksy. Byłoby kłamstwem i ogromną zniewagą, gdybyśmy „Kompleks Riese” uważali za atrakcję turystyczną. Miejsce warte zwiedzenia, tylko ze względu na ukryte tam kosztowności. Jest to również kawał przykrej historii.

 

Odkryj tajemnice Dolnego Śląska

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/odkryj-tajemnice-dolnego-slaskaWracając do angażujących planów, niezadowolenie z efektów pracy sprawiło, że kontrolę nad budową przejęła Organizacja Todt. Te daleko idące zamiary nie obejmowały jedynie zamku Książ oraz bunkrów. Chciano utworzyć wiele tuneli. Przeprowadzić reorganizację okolicznych dróg. Połączyć wszystko siecią kolejki wąskotorowej oraz wydrążyć ogromne sale, w kilku miejscach Gór Sowich.

Była to najkosztowniejsza inwestycja budowy kwater wojskowych i obiektów strategicznych ówczesnych Niemiec. Plany zmieniano wiele razy. Poprawiano i wymyślano kolejne obiekty. Ostateczne oszacowanie wkładu pieniężnego nie jest możliwe. Jednak eksperci podają kwoty bliskie 150 milionom marek.

 

„Kompleks Riese” to nie tylko zamek Książ i pomieszczenia pod nim. To również trzy wejścia wykute w skałach wschodniego zbocza wzniesienia Ostra, prowadzące do sztolni, miejsce to nazywane jest Rzeczką. Do kompleksu należą sztolnie wykute w Chłopskiej Górze, czyli Jawornik. Chcąc poznać całą, ogromną, nieodkrytą jeszcze w pełni sieć sztolni, tunelów, komnat, musimy zajrzeć łącznie do 9 miejsc. Robi wrażenie prawda?

 

Prace nad kompleksem zostały wykonane tylko w części. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych. A przynajmniej tunele do nich prowadzące zostały wysadzone.

 

Dziś zabudowania zwiedzane są przez turystów, amatorów i zaawansowanych poszukiwaczy skarbów, obiektów wojskowych.

 

http://www.psychoskok.pl/autorzy/jolanta-maria-kaleta


Poszukiwanie ukrytych kosztowności i czytanie o nich jest niezwykle fascynujące i zajmujące. Szczególnie gdy mamy dostęp do takich książek jak „W cieniu Olbrzyma” - http://www.psychoskok.pl/produkt/w-cieniu-olbrzyma, oraz „RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy” - http://www.psychoskok.pl/produkt/riese-smierc-sowie-oczy. Jolanta Maria Kaleta ukazuje „kompleks Riese” w jeszcze ciekawszym świetle. Opowiada niesamowitą historię, z którą musi zapoznać się każdy fan tajemnic.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl