Kompendium wiedzy na temat związków

Okładka
Dr John Gray wyjaśnia pojawienie się różnic między płciami, które przeszkadzają w tworzeniu komplementarnych relacji partnerskich. Jako ekspert w dziedzinie związków międzyludzkich, doradza, jak przezwyciężyć różnice w stylach komunikacji, potrzebach emocjonalnych i zachowaniach, aby propagować większe zrozumienie między każdą parą.Książka, która stała się światowym bestsellerem, Mężczyźni są z Marsa, Kobiety z Wenus to sposób na rozwijanie głębszych i bardziej satysfakcjonujących relacji. Ta klasyczna książka może być przewodnikiem dla tych, którzy pragną zbudować harmonijną relację. Po raz pierwszy wydrukowana w Indonezji w 1995 roku zapoczątkowała ogromną popularność autora i na stałe zapisała się w kanonie poczytnych poradników traktujących o związkach i relacjach partnerskich. Poradnik zawiera wiele interesujących informacji na temat sposobu komunikowania się mężczyzn i kobiet. To nie tylko teoretyczna analiza różnic psychologicznych, ale praktyczny przewodnik, jak skutecznie tworzyć właściwe relacje.

 

13 interesujących rozdziałów szczegółowo wyjaśniających, dlaczego kobietom i mężczyznom tak trudno stworzyć szczęśliwy związek. Począwszy od przeglądu dzielących ich różnic, poprzez zaprezentowanie powodów, dla których, gdy pojawia się problem, mężczyźni mają tendencję do „wchodzenia do jaskini”, a kobiety wolą rozmawiać więcej, po potrzeby emocjonalne mężczyzn i kobiet, skuteczne metody, aby zapobiec kłótni, do odpowiednich wskazówek, jak utrzymać miłość przy życiu. Wszystkie rozdziały to kompendium wiedzy, służy temu, by lepiej zrozumieć emocje mężczyzn strzegących swojej miłości oraz by kobiety, uświadomimy sobie, jak ważne jest utrzymywanie stabilności tych wzlotów i upadków emocji.

 

Mężczyźni potrzebują akceptacji i zachęty. Aby pomóc mężczyźnie, kobieta nie powinna próbować zbyt mocno zmuszać go do zmiany. To, czego najbardziej boją się kobiety w związku, to poczucie samotności. Kobiety boją się otrzymywać, mężczyźni boją się dawać. Oto niektóre z ważnych lekcji, jakie można wyciągnąć z tej książki. Oczywiście istnieje również wiele przydatnych wyjaśnień, które mogą nam pomóc w budowaniu dobrej komunikacji w związku. W tym sposoby radzenia sobie z konfliktami i kłótniami. Dla tych, którzy są obecnie w związku, ta książka może być właściwym przewodnikiem do zrozumienia emocji i uczuć partnera. Dla tych, którzy nadal są samotni,  książka może być również przydatnym źródłem wiedzy, aby później w związku nie byli zdezorientowani. Dla tych, którzy są w związkach małżeńskich, zawiera wiele podstawowych informacji, które należy zrozumieć, aby związek między mężem a żoną mógł przebiegać w harmonii. Gray omawia, w jaki sposób, można nauczyć się wyrażać swoje potrzeby i pragnienia oraz jak słuchać partnera. To z kolei prowadzi do bliższych relacji i budowania większej intymności z partnerem. Książka jest pełna praktycznych rad, które każdy z zainteresowanych może zacząć stosować we własnym życiu i zobaczyć natychmiastową reakcję.

 

Jednym z kluczowych przesłań, które omawia Gray, jest to, że mężczyźni i kobiety muszą rozumieć i szanować własne różnice. Dzięki temu wspólne relacje mogą się znacznie poprawić. Wyjaśnia również, jak różnimy się w sposobie myślenia, odczuwania, postrzegania, odpowiadania, kochania, potrzeby i doceniania.

 

W jednym z rozdziałów Gray wyjaśnił, że w czasie wyzwań lub gdy pojawia się problem, mężczyźni zwykle spędzają czas, jak nazwał to autor „ucieczką do swojej jaskini”, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jest to odwrotność tego, jak kobiety reagują na problem – ich naturalną tendencją jest znalezienie kogoś, kto porozmawia o problemie, aby mogły zbadać swoje uczucia, rozładować napięcie. To bardzo ważne, gdyż błędnie zakładamy, że jeśli nasz partner nas kocha, zareaguje tak jak my.

 

Inne rozdziały omawiają takie tematy, jak radzenie sobie ze stresem, zbieranie punktów i komunikowanie się w trudnych chwilach. Jest rozdział poświęcony temu, „jak unikać kłótni”. Urok tej książki polega na tym, że w każdym temacie Gray odnosi się do punktu widzenia zarówno mężczyzn, jak i kobiet, i wskazuje na poprawę, jaką może zastosować każdy z nich, bez uprzedzeń ani obwiniania siebie nawzajem.

 

Ta książka mogłaby łatwo stać się seksistowską, ale autorowi udało się nie stanąć po żadnej ze stron i wyjaśnić pozytywne i negatywne zachowania obu płci. Ideą nie było chwalenie pozytywów i usuwanie negatywów, ale ich akceptowanie negatywnych cech i oraz podkreślanie pozytywów osoby. To dobra i obowiązkowa lektura dla osób w związkach. Single też powinni po nią sięgnąć, bo któż wie? Może osoba, którą właśnie odrzuciłeś, może stać się tą, w której zakochasz się po przeczytaniu tej książki!

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl