Kobiety Afryki - życie pełne przemocy

Obrazek artykułu
Piękna Afryka nadal pozostaje najbiedniejszym kontynentem. W krańcowo trudnych warunkach żyją tysiące ludzi. Pośród nich są dzieci i doświadczające przemocy kobiety.


Większość z nas zwykła narzekać na trudną codzienność. Jesteśmy niezadowoleni z wykonywanej pracy, warunków mieszkaniowych i posiadanych dóbr. Ciągle pragniemy więcej, zapominając, że niektórzy nie mają nic. 


Rozległa obszarowo Afryka to bajecznie piękne miejsce. Bogata, fauna i flora budzi zachwyt. Musimy jednak pamiętać, że na tych malowniczych terenach rozgrywa się prawdziwy dramat. Tysiące osób każdego dnia walczy o życie. Głód i plagi są na porządku dziennym. Tutaj nie można czuć się bezpiecznym. Ciężko też wierzyć, że cokolwiek da się zmienić na lepsze. 


Gromadzone przez światowe organizacje dane nie pozostawiają złudzeń. Afryka to najbiedniejszy i najsłabiej zurbanizowany kontynent. Tysiące osób cierpi z powodu niedożywienia. Szerzą się plagi malarii i AIDS. W niektórych afrykańskich krajach nadal toczą się wojny domowe i konflikty zbrojne. Przeraża świadomość, że w Afryce odnotowuje się najwyższy przyrost naturalny na świecie. Prawie połowę populacji stanowią dzieci i młodzież. Niestety niewiele z nich ma szansę dorosnąć, skoro najniższa średnia długość życia to czterdzieści siedem lat. Coroczne raporty donoszą, że każdego dnia w Afryce umiera kilkanaście tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia. Opieka medyczna praktycznie nie istnieje. Na jednego lekarza przypada prawie trzysta tysięcy osób, dla porównania w Polce tylko kilkaset. 



Najskrytsze tajemnice Afryki


http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/najskrytsze-tajemnice-afryki




Pochylając się nad losem afrykańskiej ludności, zdołamy dostrzec niezliczoną ilość dramatów. Codzienność pisze tragiczne scenariusze, o których wolimy nie słyszeć. Przecież łatwiej i wygodniej żyć nie myśląc o innych. 


Ostatnimi czasy podkreśla się rolę kobiet, które coraz skuteczniej potrafią dochodzić swych praw. Panie słusznie walczą o swą pozycję, ale nie wszędzie jest tak samo. Afrykańskie kobiety nie mogą liczyć na należyte wsparcie. Pomimo trudu muszą odnaleźć się w roli córek, żon i matek. Przemoc, której często doświadczają, nikogo nie bulwersuje. Tutaj jest ona przykrą normą. 


W Afryce istotną rolę odgrywają obrzędy, tradycje i rytuały. Wiele kobiet nadal poddawanych jest obrzezaniu. Okrutnemu okaleczeniu narządów płciowych, które wykonuje się bez znieczulenia. Trudno mówić także o właściwych warunkach, w jakich przeprowadzane są podobne zbiegi. Dostęp do szpitali i środków higienicznych mają nieliczni, stąd rosnące ryzyko powikłań. Wiele afrykańskich dziewczynek umiera w trakcie lub w niedługim czasie po obrzezaniu. 


Kobiety, które unikną tego procederu, nie mogą czuć się bezpieczne. Przez całe swe życie przyjdzie im ciężko pracować. W znoju walczyć o byt, nie mogąc liczyć na pomoc stawianych na wyższej pozycji mężczyzn. Pomimo biedy i głodu afrykańskie kobiety muszą zadbać o dom i rodzone w tragicznych warunkach dzieci. Na ich barkach spoczywa również utrzymanie rodziny. 


Społeczna ranga daje mężczyznom niepisane prawo do stosowania przemocy. Kobiety stają się ofiarami przemocy domowej i seksualnej. Proceder ten dotyczy również młodych dziewczynek. O romantycznej miłości trudno nawet marzyć, skoro wiele małżeństw zostaje wymuszonych. Cyklicznie odnotowuje się także zabójstwa kobiet na tle honorowym. 


Lęk nakazuje milczeć, dlatego wiele kobiet nigdy nie mówi o tym, co je spotkało. W obliczu takiej sytuacji mężczyźni czują się coraz bardziej bezkarni. Ofiarami gwałtów stają się dorosłe kobiety i dziewczynki. Uniknięcie przemocy seksualnej, niechcianej ciąży, czy zarażenia AIDS, zdaje się niemożliwe. Ponadto walka o byt zmusza wiele dziewczynek do prostytuowania się. 


Wola życia jest bardzo silna. Nie możemy dziwić się, że kobiety podejmują pracę cięższą od tej, którą wykonują mężczyźni. Nie mając wyboru, kobiety godzą się na swój przykry los, cierpiąc w milczeniu. Pragnąc rozumieć tamtejsze realia, warto sięgnąć po książkę Jadwigi Wojtczak-Jarosz „Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały”. Dwuczęściowa pozycja ukazuje brutalną prawdę.

Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały

http://www.psychoskok.pl/produkt/zobacz-wieksze-kobiety-afryki-obyczaje-tradycje-obrzedy-rytualy

Kobiety Afryki – obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały cz.II

http://www.psychoskok.pl/produkt/kobiety-afryki-obyczaje-tradycje-obrzedy-rytualy-cz-ii

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl