Kobiety Afryki - obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały

Obrazek artykułu
Nigeria końca lat siedemdziesiątych – pogrążona w domowej wojnie (wojna Biafrańska), piękna zróżnicowana krajobrazowo i etnicznie, z drugiej strony pozwalająca na nadludzką pracę kobiet, ich okaleczanie, wykorzystywanie.

„Wracając ze spotkania, kiedy to bez większego namysłu wyraził zgodę na wyjazd do Afryki, Feliks poczuł się wygnańcem, emigrantem politycznym, mimo że z kraju przecież nie uciekał, ani nikt go do tego wyjazdu nie zmuszał. Nie było formalnej presji, nawet namawiania nie było, a jednak... Jeśli chciał utrzymać swoją aktywność zawodową, nie miał innego wyjścia. A przyczyny polityczne były oczywiste. Kilka dni później podpisał dwuletni kontrakt z jednym z nigeryjskich uniwersytetów.   Zawiadomiono go niebawem, że na okres zatrudnienia w Afryce otrzyma w Polsce urlop bezpłatny.”

(Fragment książki „Kobiety Afryki - obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały”)


Tak rozpoczyna się pierwsza część wspomnień z Afryki, których autorką jest Jadwiga Wojtczak-Jarosz i które opisuje w książce pt: „Kobiety Afryki - obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały”. Książka ta jest opowieścią o zmaganiach się z przystosowaniem się do zupełnie obcej kultury, zarówno pod względem religijnym, jak i kulturowym. Opisuje codzienne perypetie związane z nauczaniem studentów, organizowaniem wody pitnej czy zwiedzaniem i poznawaniem, tak różnej od europejskiej, flory i fauny. Książka „Kobiety Afryki - obyczaje, tradycje, obrzędy, rytuały” jest także hołdem złożonym afrykańskim kobietom – pracującym ciężej od mężczyzn, często okaleczanych, często zbyt biednych, by wychować zdrowe dzieci. To także opowieść o niezwykle utalentowanych studentach – z niezwykła pamięcią i chęcią do nauki – jeśli odpowiednio się ich zainteresuje. Jest to książka dla wszystkich ciekawych świata, chcących poznać odmienną kulturę oraz sposób myślenia, a także codzienne życie tamtejszej ludności oraz naukowców przebywających na naukowej „emigracji”.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl