Kilka słów o Dawidzie Grosmanie

Obrazek artykułu
Dawid Grossman jest pisarzem o wielkim międzynarodowym uznaniu oraz laureatem wielu prestiżowych nagród: Nelly Sachs, Sapir, Chevalier de l'Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo.

To jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, o wielkim międzynarodowym uznaniu. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród: Nelly Sachs, Sapir, Chevalier de l'Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo. Dziennik „The New York Times” przyrównał powieść Grosmana „Patrz pod: Miłość” do „Wściekłości i wrzasku” Faulknera, „Blaszanego bębenka” Grassa i „Stu lat samotności” Marqueza.

Dawid Grosman urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania i eseje. Z dorobku Grosmana w Polsce dotychczas ukazały się powieści „Kto ze mną pobiegnie”, „Patrz pod: Miłość”, „Tam, gdzie kończy się kraj” i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem”. 8 października 2014 r. nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść „Bądź mi nożem”. W przygotowaniu są kolejne:  „The Book of Intimate Grammar” (Księga gramatyki intymnej) oraz „Her Body Knows” (Ciałem rozumiem).


Dawid Grosman z sukcesem pisze także dla dzieci i zajmuje się dziennikarstwem, pracował m. in. dla radia i przeprowadzał wywiady z Palestyńczykami oraz izraelskimi Arabami. Jest orędownikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, zagorzałym zwolennikiem pokoju na Bliskim Wschodzie.


Z okazji premiery w Polsce powieści „Bądź mi nożem” Dawid Grosman na zaproszenie wydawnictwa Świat Książki odwiedzi Warszawę i Wrocław, by spotkać się z czytelnikami. Spotkanie w Warszawie odbędzie się 15 października w Muzeum Historii Żydów Polskich, we Wrocławiu – 16 października na Bruno Schulz Festiwal.  

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl