Joanna Stańda- mistrzyni krótkiej formy literackiej

Obrazek artykułu
Podobno można utonąć w potoku słów, zagubić się w gąszczu metafor, nigdy nie zrozumieć alegorii… Czasem mniej oznacza więcej, a prawdziwą sztuką jest zawrzeć sens w garstce dobrze zgranych ze sobą wyrazów.

Joanna Stańda zdaje się, do perfekcji opanowała umiejętność posługiwania się krótką formą literacką.  Autorka, z wykształcenia prawnik jest fascynatką literatury. Opowiadania pisane przez Joanne Stańdę zostały docenione przez znawców tematyki, stąd takie tytuły jak: „Siła kamiennego lwa” oraz „Dyluś” doczekały się uhonorowania główną nagrodą w konkursie literackim.


Na całe szczęście czytelnik nie musi stawać w roli krytyka czy członka jury. Pozostaje nam bez reszty oddać się lekturze i upajać każdym słowem bez konsekwencji. Na początek „Podszepty pychy”, brzmi grzesznie ale przecież w pychprawdziwym życiu znajdziemy wiele „niegrzecznych” postaw. Zbiór opowiadań pozwoli nam przyjrzeć się codzienności splatanej ludzki relacjami. W przestrzeni, w którą zabierze nas autorka dominuje innowacyjna technologia.


Fantastyczna wizja? Poniekąd z pewnością ale w dzisiejszych czasach można zastanawiać się czy aby na pewno tak nie będzie wyglądać przyszłość. „Podszepty pychy” zadowolą oczekiwania nie tylko fanów sci-fi,  w wyimaginowaną rzeczywistością wpisują się przecież dobrze znane nam emocje, które zawsze pozostaną ponadczasowe.  


Jeżeli jako czytelnicy czujemy się bezpieczniej poruszając w znanej rzeczywistości powinniśmy poznać „Dzieci Jonasza” Zbiór nowel porusza takie tematy jak: samotność, smutek, ból, ludzie wady i słabości, lęki  czy poczucie winy.dzie Nikomu z nas emocje te nie są obce, i choćby dlatego możemy być pewni, że książka zapewni nam masę przeżyć. W trakcie lektury zostaniemy także skłonieni aby zastanowić się: czy zdarzenia, które spotykają nas w życiu maja sens?  „Dzieci Jonasza” przepełnione są wiarą w znaczenie losu, który może można okiełznać? Oczywiście pod warunkiem, ze nauczymy się pokory, i z mądrością będziemy wypatrywać promieni słonecznych przebijających przez chwilowe, ciemne chmury.

 

strona autorki: https://www.facebook.com/pages/Joanna-Sta%C5%84da-autor/373832089429520?__mref=message_bubble

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl