Joanna Łaczna- jeśli pisanie to zachcianka, to jednak na dłużej ( wywiad)

Obrazek artykułu
Joanna Łaczna debiutowała bajką „Zabawki na wakacjach” lecz możemy być pewni, że z czasem pojawią się kolejne książki skierowane do młodszych czytelników, ponieważ pisanie stało się pasją dla autorki.

Zdaje się, że Joanna Łaczna posiada nieocenione atuty jako autorka książek dla dzieci. Któż bowiem lepiej wie, jak zaciekawić młodszego czytelnika jeśli nie mama i babcia? Niebawem nadarzy się niebywała okazja aby osobiście poznać Joanne Łaczną, która będzie gościć na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie i z przyjemnością spotka się z dziećmi i rodzicami. Agata Jankowiak: Na chwilę obecną wiemy jedynie, że debiutuje Pani książką dla dzieci „Zabawki na wakacjach”, czy zechciałaby Pani bliżej przedstawić czytelnikom swą osobę?

Joanna Łaczna: Jestem mamą i babcią. To najważniejsze funkcje w życiu kobiety. Z zawodu ekonomistka, z zamiłowania humanistka, w bardzo szerokim znaczeniu.

 

1.      A.J: Debiut literacki to dla każdego autora wyjątkowa chwila, czy dla Pani także? Może realizują się Pani marzenia lub rozbudzają nowe nadzieje?

J.Ł: Oczywiście, że wyjątkowa chwila. Ktoś ze znajomych powiedział, że wydanie książki jest dla autora, jak urodzenie dziecka. Jeśli chodzi o pierwszą publikację, to na pewno tak jest.

Chciałabym, żeby moje książeczki docierały do dzieci. Wiem, że dzieci, które mają już „Zabawki na wakacjach” polubiły tę książeczkę i przedstawione w niej postacie.

 

2.      A.J: Jest Pani autorką książki „Zabawki na wakacjach”, czy zechciałaby Pani zachęcić młodszych czytelników oraz ich rodziców do lektury? Może zdradzi Pani choć niewielki szczegół odnośnie akcji lub bohaterów?

J.Ł: Polecam kilka recenzji, które ukazały się w Internecie i są dostępne w opisie książeczki, w każdej księgarni internetowej. Dodam jedynie, że pisząc książeczkę świetnie się bawiłam. Przedstawiłam świat baśniowy, poruszających się i mówiących, a przy tym mądrych i sprytnych zabawek. Poruszyłam w niej tak ważne sprawy, jak wrażliwość, odpowiedzialność, przyjaźń. Starałam się przybliżyć maluchom, w sposób – mam nadzieję do przyjęcia przez dzieci – pojęcie kraju i mapy. Mam nadzieję, że wywoła to w nich ciekawość geograficzną.

 

3.      A.J: Napisana przez Panią książka skierowana jest do dzieci, czy w przyszłości gdyby zechciała Pani kontynuować pisarską ścieżkę docelowymi odbiorcami również będą młodsi czytelnicy?

J.Ł: Tak, zdecydowanie. Pisanie bajek stało się moją pasją.

 

4.      A.J: Niebawem będzie Pani gościć na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Czy odczuwa Pani tremę lub rozentuzjazmowanie, a może ma konkretne wyobrażenia i oczekiwania związane z wydarzeniem?

J.Ł: Dzięki Wydawnictwu Psychoskok miałam okazję uczestniczyć w tym roku w Plenerze Czytelniczym w Gdyni i to nawet przez 2 dni. Dlatego już trochę wiem, jak to jest. Ta trema, która była wówczas, teraz już chyba mnie nie dopadnie. Natomiast, co do entuzjazmu… myślę, że może się udzielać autorom powieści bestsellerów, a nie autorce cieniutkiej bajeczki. Będzie mi miło, jeśli bajeczka zostanie zauważona i z przyjemnością podpiszę każdy przedstawiony mi egzemplarz.

Z przyjemnością spotkam się z małymi czytelnikami i ich rodzicami na Targach w Krakowie, bez jakichkolwiek szczególnych oczekiwań.

 

5.      A.J: Oczywiście debiutującej autorki nie można nie zapytać, czy przygoda z pisaniem jest jedynie chwilową „zachcianką”, czy zapoczątkowaniem nowego pisarskiego etapu?

J.Ł: Hm… jeśli zachcianka, to na trochę dłużej. Napisałam już kolejne bajki – baśnie.

Natomiast nie myślę o pisarstwie w sposób, w jaki myślałabym pewnie, rozpoczynając kilkadziesiąt lat temu. Nie łączę z tym faktem żadnych planów. Dla mnie jest to świetna przygoda i dopóki krążą wokół mnie pomysły – piszę.

 

6.       A.J: Zakańczając należy podziękować za udzielone odpowiedzi oraz zapytać czego życzyć debiutantce?

J.Ł: Czytelników. Dziękuję również.

 

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl