Jakiej muzyki słucha się na obozach harcerskich?

Obrazek artykułu
„Płonie ognisko i szumią knieje” - to najbardziej popularna piosenka harcerska, której słucha się i śpiewa na obozach i przy ogniskach. Jednak, warto wiedzieć, że piosenek harcerskich jest o wiele więcej. Chętnie są one wykorzystywane na różnego rodzaju obozach dla dzieci, ponieważ mają proste przesłanie, można je łatwo zapamiętać oraz bez trudu zagrać na gitarze.


Piosenki dla dzieci


Bardzo często piosenki harcerskie kwalifikuje się jako piosenki dla dzieci, zwłaszcza tych starszych. Wynika to z tego, że piosenki harcerskie mają dobrą rytmikę i dzieci są w stanie szybko się ich nauczyć. Najczęściej uczy się ich na koloniach oraz na obozach harcerskich. Mali harcerze świetnie zapamiętują słowa znanych piosenek i z chęcią przekazują je innym, młodszym kolegom. Dzięki piosenkom harcerskim dzieci stają się bardziej umuzykalnione, co niewątpliwie stanowi spory plus dla słuchania takiej muzyki. Najbardziej znane wśród piosenek harcerskich to: „Ballada o harcerzu”, „Ballada o nocy czerwcowej”, „Ballada rajdowa”, „Bieszczady”, „Bieszczadzkie Anioły”, „Bieszczadzki trakt”, „Czerwona róża, biały kwiat”, „Gdzie strumyk płynie z wolna”, „Ogniska już dogasa blask”, „Płonie ognisko i szumią knieje”, „Płonie ognisko w lesie”, „Pożegnania nadszedł czas”. To standardy harcerskie, jakie z pewnością młode zuchy poznają na wakacyjnym obozie. Poza tym, dzieci będą je też znały ze szkół.


Fenomen harcerskich obozów

Na harcerskich obozach dzieci uczą się samodzielności, koleżeństwa, współpracy w grupie oraz tego, jak radzić sobie na co dzień. Muzyka przy ognisku rozwija ich umiejętności, pozwala świetnie się bawić oraz zacieśnia więzi. Muzykalność harcerzy jest dobrze znana. A najbardziej znane piosenki harcerskie śpiewane są przez wszystkich Polaków. Warto wobec tego bliżej przyjrzeć się śpiewnikowi harcerskiemu, zwłaszcza, kiedy planujemy zapisać dziecko na obóz. To, czego maluch nauczy się w harcerstwie z pewnością zaprocentuje w jego dalszym życiu. Dlatego ZHP ciągle przyjmuje w swoje szeregi nowych zuchów.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl