Jak zainteresować dziecko czytaniem?

Obrazek artykułu
Bibliotek Narodowa opublikowała w marcu 2018 roku dane dotyczące czytelnictwa w Polsce. Z badań wynika, że co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 38 proc. Polaków.

  Oznacza to stabilizację poziomu czytelnictwa w Polsce. Musimy jednak zadbać o to, aby młode pokolenie chętniej sięgało po książki. Jak to zrobić?

Od czego zależy to, czy dziecko czyta?


Z raportu Biblioteki Narodowej wynika, że czytelnictwo wynosimy w genach. Największy wpływ na preferencje i zwyczaje czytelnicze ma wychowanie, rodzina i najbliższe otoczenie. Przykład idzie z góry. Osoby z domów, w których często sięga się po książki, same je czytają, w przeciwieństwie do domów, w których się nie czyta - w takich przypadkach tylko 13 proc. badanych deklaruje czytanie.


W 2016 roku 47 proc. ankietowanych w badaniu Biblioteki Narodowej przyznało, że czyta dzieciom. Najczęściej, bo w 63 proc. przypadków książki czytają swoim pociechom specjaliści, a w 60 proc. przypadków pracownicy administracji lub usług. Najrzadziej robią to robotnicy - czytanie dzieciom deklaruje 39 proc. z nich.

Wielka akcja ogólnopolska „Cała Polska czyta dzieciom” nieco poprawiła sytuację, podobnie jak program dla szkół podstawowych „Wychowanie przez czytanie”. Młodzi rodzice są bardziej świadomi tego, że czytanie wpływa korzystnie na wszechstronny rozwój ich dzieci.

Dlaczego warto czytać dzieciom  i zachęcać je do czytania?


Istnieje wiele argumentów przemawiających za czytaniem dzieciom. One same przede wszystkim w takiej sytuacji wyrabiają w sobie nawyk czytania, a przecież jest to znakomita rozrywka dla dziecka i sposób spędzania wolnego czasu. Musimy wyraźnie powiedzieć, że książki stymulują rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka, uczą koncentracji, rozwijają wyobraźnię, a czytanie wspólnie z rodzicami pozwala na zacieśnienie więzi pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.


Czytanie wzbogaca słownictwo, a ciekawe książki dla dzieci stają się dla maluchów taką samą przyjemnością, jak gry i zabawy. Każde dziecko od najmłodszych lat powinno być zapoznawane ze słowem pisanym. Rodzice zaś odpowiadają za to, aby zachęcać go do czytania i dawać mu dobry przykład. Oni sami także powinni czytać.

Książki dla dzieci to nie tylko baśnie, wierszyki czy bajki. To także klasyka literatury dziecięcej oraz zupełnie nowe pozycje. Przygody małych bohaterów potrafią zająć uwagę dziecka na długi czas. Nasza pociecha nie będzie chciała oderwać się od książki, aby dowiedzieć się, co też przytrafiło się ulubionym bohaterom. Książki mogą skutecznie zastąpić bierne oglądanie bajek w telewizji czy gry na komputerze, telefonie lub tablecie.


Dla najmłodszych czytelników przeznaczone są książeczki kontrastowe albo te zawierające duże ilustracje w kontrastujących barwach, przykuwające uwagę dziecka.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl