Jak wybrać dobry poradnik fotograficzny

Obrazek artykułu
Lubisz robić zdjęcia? Nieustannie poszukujesz sposobów na poprawę swojego warsztatu? Masz już dość nudnych materiałów, z których uczysz się wyłącznie teorii? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać dobry poradnik fotograficzny.

Czy da się nauczyć fotografii z książek?


Zdecydowanie tak! Książki wciąż pozostają jedną z najpopularniejszych metod samokształcenia każdego fotografa. Na rynku znajdziesz dziesiątki podręczników, które w teorii powinny przekazać Ci umiejętność robienia wspaniałych zdjęć.

W praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Na pewno masz podobne doświadczenia: kończysz lekturę, wiesz już co to jest histogram i znasz na pamięć ogniskowe najpopularniejszych obiektywów. Niestety – Twoje kadry wciąż pozostają na takim samym poziomie jak wcześniej.

Dlaczego tak się dzieje? Fotografia to sztuka. Nie da się jej przedstawić wyłącznie za pomocą suchych faktów i definicji. Większość autorów kompletnie o tym zapomina. Mało tego – na rynku znajdziesz dziesiątki poradników fotograficznych, które są niemal pozbawione zdjęć. Z takich pozycji niczego się nie nauczysz.



Jaki powinien być poradnik fotograficzny


Wybierając podręcznik do nauki fotografowania, zwróć szczególną uwagę na poziom zdjęć autora. Jeżeli fotografie Cię nie porywają – wybierz inną pozycję. Nie traktuj poradników wyłącznie jako źródło informacji. Ich lektura powinna zainspirować Cię praktycznego rozwijania umiejętności.

Piękne zdjęcia, uzupełnione opisami oraz parametrami technicznymi, pomagają zrozumieć nawet najtrudniejsze fotograficzne zagadnienia. Dobrym przykładem jest ta książka o fotografii krajobrazowej. Pamiętaj, że fotografia to nie tylko sprawna obsługa aparatu. To także umiejętność odnajdywania piękna otaczającego nas świata.

Jeżeli chcesz uniknąć nudy, wybieraj podręczniki stworzone przez praktyków. Oprócz opisów technicznych, znajdziesz w nich wiele porad oraz wskazówek, które pozwolą Ci znaleźć interesujące tematy i wykonać wymarzone kadry.



Jak uczyć się fotografii


Pamiętaj też, że fotografia to niesamowicie szerokie zagadnienie. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aparatem – skup się na jednej dziedzinie (np. fotografia krajobrazowa, portretowa, makro itp.). Dzięki temu szybciej osiągniesz postępy, a co za tym idzie – wystarczy Ci motywacji do dalszego rozwoju.

Podręczniki zapewnią Ci szybki start w świat fotografii. Jednak nie ograniczaj się wyłącznie do czytania książek. Postaraj się wykorzystywać nowe umiejętności w praktyce. W fotografowaniu najważniejsza jest kreatywność i wrażliwość na piękno. Jeżeli będziesz fotografował regularnie, szybko zaczniesz robić zdjęcia, które będą cieszyć Ciebie i Twoich bliskich.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl