Jak walczyć z lękiem?

Okładka
Lęk jest typową częścią egzystencja. To produkt uboczny życia w zabieganym świecie. Jednak niepokój nie jest taki zły. Uświadamia niebezpieczeństwo, motywuje do działania i organizowania oraz pomaga w kalkulacji ryzyka. Mimo to, kiedy lęk powtarza się cyklicznie, nadszedł czas, aby działać, zanim spadnie jak lawina.


 

Niekontrolowany lęk może mieć duży wpływ na jakość życia. Przejmij kontrolę, wypróbowując zbiór narzędzi przydatnych w zrozumieniu i opanowaniu lęku. Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać pokazuje czytelnikowi, jak można zmniejszyć lęk, stosując podejście, które znaleźć można w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Joel Minden, licencjonowany psycholog kliniczny podchodzi do zwykłych metod walki z lękiem i wyjaśnia, dlaczego stosowane przez nas próby lub wyobrażenia często gęsto się nie sprawdzają. Zamiast tego stosuje lepszą strategię, która odnosi skutek i pozwala dotrzeć do źródła ich niepokoju. Tego, co go powoduje i w przejrzysty sposób ukazuje jak go zmniejszyć. Doskonały poradnik, w którym autor wyjaśnia jak skutecznie reagować na niepokój, wyzwanie, którego wszyscy doświadczamy. Tłumaczy, że lęk polega na przecenianiu stopnia zagrożenia i u podstaw naszej zdolności do radzenia sobie z nim (nie zawsze w odpowiedni sposób). Dwiema kluczowymi kłopotliwymi reakcjami są unikanie go i radzenie sobie koncentrując się na emocjach (rzeczy, które chwilowo łagodzą lęk, ale w rzeczywistości go podsycają).

 

Bez względu na to, czy są to drobne lęki, które często spychamy na dalszy plan, czy obawy związane z niepewnością, które powstrzymują od wykonywania codziennych czynności, niepokój utrzymuje się w nas i zakłóca spokój. Kiedy lęk ma tendencję do przejmowania kontroli nad życiem, rutynowa praca wydaje się być przykrym obowiązkiem i blokuje, zamiast dać możliwość, by stawiać mu czoła.

 

Przykłady i ćwiczenie zawarte w książce pozwolą przezwyciężyć nadmierne zamartwianie się i przede wszystkim odkładnie na potem (prokrastynację). Ponadto pomagają zbudować strategię działania. Wiele przykładów wspomnianych w tej książce pomoże odnieść się do podobnych sytuacji z życia, kiedy to lęk paraliżował i obezwładniał przed działaniem. W obliczu niespokojnej sytuacji mamy tendencję do zwracania uwagi na coś mniej stresującego. Ta „technika dywersji” rozwija się z czasem i coraz częściej unikamy sytuacji. Wreszcie nadchodzi czas, kiedy nie mamy innego wyjścia, jak stawić temu czoła, lecz lęk ma pierwszeństwo i kończymy z atakiem paniki.

 

Ta książka wyjaśnia techniki CBT (Psychoterapia poznawczo–behawioralna zwana także terapią kognitywno–behawioralną). Podejście to dzieli się na trzy główne etapy: przewidywanie, a nie fantazje lękowe; podejmowanie działania, żądanie satysfakcji; a ostatecznie zaakceptowania i przekierowania. Książka podzielona jest na trzy sekcje na podstawie tych kroków.


Pierwsza część (Użyteczne prognozy, zamiast fantazji lękowych) pozwala identyfikować fantazje lękowe (pułapki lękowe, które utrudniają kontrolować lęk), aby móc nauczyć się reagować na wyzwania za pomocą bardziej realistycznych prognoz. Życie jest pełne wzlotów i upadków. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Ta część książki dostarcza technik i wskazówek, jak uciszyć nadreaktywny umysł.

 

„Gdy dowiesz się, w jaki sposób poznawać i restrukturyzować szkodliwe prognozy, lepiej przygotujesz się do tego, aby uporać się z lękiem, zamiast wycofywać się z sytuacji, które wydają się zbyt trudne”.

 

Część druga poradnika (Działaj, oczekuj satysfakcji) pomaga unikać rzeczy, które wywołują niepokój, stawiać małe kroki, by z czasem pożegnać się z rzeczami, które kiedyś powodowały niepokój.

 

„Dzięki drugiej części będziecie w stanie powstrzymać pragnienie, by unikać lęku, przepracowując wyzwania emocjonalne blokujące was przed wartościowymi działaniami. (…) Dowiecie się tutaj o powszechnych i ukrytych formach unikania, które zakłócają sposób życia zorientowany na cele, o tym jak należy działać mimo wszystko (…), a także jak żyć proaktywnie (…), w którym unikanie zostaje zastąpione działaniem oraz satysfakcją”.


Trzecia część książki (Zaakceptuj i przekieruj) uczy, że zamiast odpowiadać na wewnętrzne doświadczenia jak na zagrożenie, mamy możliwość nauczyć się je wyłapywać i poddawać obiektywnej analizie, w pełni akceptując z otwartością i zainteresowaniem, by następnie przekierować uwagę na istotniejsze sprawy. 


(…) skuteczna długofalowa kontrola lęku ma więcej wspólnego z reagowaniem na niego niż ze zdolnością unikania bądź kontrolowania tej emocji. (...) Jeśli zapoznacie się z tymi pułapkami myślowymi, łatwiej będzie wam zdecydować, czy chcecie im się przyjrzeć bliżej, czy wolicie pozostawić je w tle, a sami zając się czymś innym”.


Każdy rozdział kończy się wyjaśnieniem, a także podsumowaniem kluczowych punktów. Książkę można polecić wszystkim, których paraliżuje strach. Ogólnie rzecz biorąc, ta książka dostarcza wielu informacji tym, którzy zmagają się z lękiem. Jeśli szukasz lepszych metod na zmniejszenie lęku, to lektura na dobry początek, aby dowiedzieć się, jaka jest jego przyczyna. Ta książka to doskonały przewodnik, by ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać.

 

Pamiętaj, jeśli lęk jest poza kontrolą, lepiej poszukaj pomocy. CBT może zająć trochę czasu, ale to bardzo pomaga.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl