Jak uzdrowić relacje z bliskimi?

Okładka
Rodzina to skomplikowany system, którego strukturę stosunkowo łatwo jest zrozumieć, ale trudniej zrozumieć wewnętrzne działanie tego systemu. Zakłada się, że wszyscy członkowie mają różne osobowości, przyzwyczajenia, perspektywy i interpretacje wydarzeń.



To, co jeden członek robi lub czego nie robi, wpływa nie tylko na niego, ale także na wszystkich innych członków rodziny. To jest jak gra w bilard. Kiedy wystrzelisz białą bilę w grupę innych bil, rozrzuci je w różnych kierunkach; niektóre bardziej niż inne.


Aby rodzina mogła dojrzeć jako system, musi mieć zdrowy system emocjonalny. Celem każdego systemu rodzinnego jest wbudowywanie indywidualnych relacji każdej osoby w sposób, który rodzi współpracę, szacunek, życzliwość i miłość. Rodzice wzorują się na tym zachowaniu, jeśli chcą, aby ich dzieci podążały tym tokiem myślenia. Wymaga to świadomego wysiłku, ale opłacalność posiadania zdrowego i tętniącego życiem systemu rodzinnego jest warta wysiłku.


A co jeśli w rodzinie nie dzieje się dobrze? Co jeśli relacje między poszczególnymi członkami nie są najlepsze? Czym tak naprawdę jest rozłam w rodzinie i jakie są metody rozwiązywania rodzinnych problemów związanych z ochłodzeniem stosunków? Jak temu zapobiegać?

 

Dr Karl Pillemer przeprowadził liczne badania dotyczące wpływu „wyobcowania” na jednostki i rodziny jako całość. Rozłam w rodzinie stanowi pokłosie długoletnich zainteresowań autora, czyli analizę rozwoju społecznego i promocję innowacyjnych rozwiązań w ramach sfery publicznej. Analizując rozwój i przemianę człowieka w kontekście rodziny; od narodzin do śmierci; stworzył poradnik jak uzdrowić relację z bliskimi.


Ta książka nie ma być panaceum na wszystko, co dolega rodzinom rozbitym przez separację, rozłąkę lub inne konflikty, ale może trochę złagodzić ból, jaki temu towarzyszy i być może rozpocząć proces gojenia, uzdrawiania relacji z bliskimi. Książka jest zdecydowanie pomocna w rozwiązywaniu problemów rodzinnych. Autor próbuje zrozumieć wyobcowanie rodziny i możliwe jej pojednanie. Promuje metody skutecznego pojednania, ale omawia również granice i oczekiwania. Autor na bazie przeprowadzonych licznych wywiadów lub ankiet wydobył najważniejsze lekcje dotyczące wyobcowania i pojednania w rodzinie. Pillemer zapewnia zestaw strategii – „zestaw narzędzi” – do racjonalnego radzenia sobie z tymi wyzwaniami. Ta książka to wspaniała pomoc dla rodzin zmagających się z nieporozumieniami, których w rodzinach nie brakuje.


Świadomość, że nie jesteśmy sami w tej często nierównej walce, nie rozwiązuje bólu zerwanych rodzinnych relacji i więzów. Jednak im więcej wiemy o wyobcowaniu, tym bardziej możemy się z nim pogodzić, bądź coś w tym kierunku robić. Rzekomo chowając rodzinne problemy pod pozorem, że wszystko jest w porządku, krzywdzimy siebie i nasze rodziny. Być może wymaga to bardziej otwartego podejścia, że ​​żadna rodzina nie jest idealna i że dążenie do doskonałości w rodzinach nie jest osiągane poprzez zakrywanie, ale poprzez trudne rozmowy i głęboką troskę.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl