Jak książki historyczne przedstawiają II wojnę światową?

Obrazek artykułu
1 września 1939 roku rozpoczął się atak na Polskę, który zapoczątkował II wojnę światową.
Konflikt został wywołany przez nazistowskie Niemcy, a już 17 września siły nieprzyjaciela zostały wsparte przez ZSRR. Miażdżąca przewaga przeciwników musiała więc doprowadzić do aktu kapitulacji. To jednak był dopiero początek wojny – czasu, który obfitował w dramatyczne, a także bohaterskie wydarzenia. Jak naprawdę prezentował się największy konflikt w dziejach świata? Książki historyczne są źródłem szczegółowych informacji! 


Kampania wrześniowa. Jakie książki historyczne ją opisują?


Niemiecki plan ataku na Polskę przewidywał wojnę błyskawiczną. Blitzkrieg zakładał szybkie przełamanie obrony przeciwnika, a następnie okrążenie i zniszczenie głównych sił wrogiego państwa. Dość powiedzieć, że Niemcy wykorzystywali efekt zaskoczenia, opierając swoją siłę na ogromnej przewadze technicznej.

Wojska nazistowskie już od samego początku walk odnosiły liczne sukcesy. Po zdobyciu przewagi w powietrzu, Luftwaffe zaczęło bombardować polskie szlaki komunikacyjne, czy też zgrupowania krajowych oddziałów. Dokonywano także nalotów na miasta. Wojska pancerne, które były wspierane przez piechotę, również doprowadzały do dużych szkód. Sytuacji z pewnością nie ułatwił atak Związku Radzieckiego.


Gdzie przeczytasz więcej o kampanii wrześniowej? Książki historyczne uzupełnią Twoją wiedzę! Przykładem niech będzie „Wrzesień 1939. W szponach dwóch wrogów” autorstwa Czesława Grzelaka. To obszerna monografia, która opowiada o nierównej walce między Polską, a siłami ZSRR i hitlerowskich Niemiec. Gdzie podziali się sojusznicy? Jak dokładnie wyglądały tamte tragiczne dni? Odpowiedź znajduje się właśnie w tej pozycji.






Książki historyczne. Co mówią o Powstaniu Warszawskim?


Powstanie Warszawskie wybuchło we wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00. Dlaczego zdecydowano się na tak radykalny krok? Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia Warszawy spod okupacji hitlerowskiej. Liczono też na pomoc ze strony sowieckiej, jednak wsparcie nigdy nie nadeszło.

Wyzwoleńcze działania miały tragiczny finał. Rozkaz wydany przez Heinricha Himmlera doprowadził do zniszczenia praktycznie całej Warszawy. Czy więc powstanie miało sens? Dowiesz się tego z książek historycznych. Warto sięgnąć po „Kulisy genezy Powstania Warszawskiego” Jana Matłachowskiego. Rozdziela on heroizm żołnierzy, od decyzji dowódców Armii Krajowej.



Duża oferta książek historycznych? Zajrzyj do tego miejsca!


Aby dogłębnie poznać wydarzenia, które rozegrały się podczas II wojny światowej, należy zakupić ciekawą literaturę. Przykładem są przytoczone wcześniej pozycje – znaleźć je można np. w ofercie księgarni CapitalBook, miejscu pełnym wartościowych książek historycznych.




Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl