Jak efektywnie uczyć się do egzaminów z przedmiotów ścisłych?
Krótkie powtórki - dłuższe przerwy
Na podstawie badań na myszach udowodniono, że im dłuższe przerwy stosuje się pomiędzy nauką, tym mózg wykazuje większe zdolności do zapamiętywania przyswojonych wiadomości. To jednak czy to będzie godzina czy tylko pół zależy od wielu czynników, między innymi od tego ile materiałów jest do przyswojenia i ile czasu uczeń poświęca na naukę w danym dniu. Niemniej jednak warto przekonać się, jakie efekty uzyska maturzysta, ucząc się na przykład przez 15 minut i odpoczywając przez pół godziny. Rezultaty mogą naprawdę zaskakiwać, bo nawet jeśli uczeń powtórzy mniejszą część materiałów, to nie będzie tracić czasu na kilkukrotne powtarzanie tego samego zakresu.
Istotny jest również jednak nie tylko czas samych przerw, ale ich przeznaczenie. Bezwzględnie należy odłożyć tablet i telefon. Koniecznie należy również wyłączyć telewizor. Wskazany jest natomiast odpoczynek na łonie natury, spacer z psem czy na przykład ćwiczenia jogi. Umysł wtedy wypoczywa i aktywowane są komórki nerwowe, które odpowiadają właśnie za efektowne zapamiętywanie materiałów.
Dobre notatki to podstawa do właściwej nauki
Niezależnie od tego, kiedy rozpoczną się przygotowania do matury, ostatecznie czasu zawsze jest za mało. Dlatego warto tak zorganizować naukę, by nie tracić cennych minut na niepotrzebne działania, jak na przykład przygotowanie notatek czy weryfikowanie źródeł. Jak to jednak zrobić, skoro trzeba się z czegoś uczyć i musi to być sprawdzone?
Można optymalnie korzystać z pomocy naukowych, na przykład takich jak kursy maturalne przez internet. To kompleksowe materiały, które pozwalają przygotować się do matury nawet z trudniejszych zagadnień. Nawet jeśli czegoś brakuje w zeszycie albo zgubią się niezwykle ważne kserokopie wykonane w bibliotece szkolnej, to w takim kursie można wszystko znaleźć i to zaledwie w kilka chwil. Wtedy cały czas można poświęcić tylko na naukę.
Warto jednak mieć na uwadze fakt, że przepisywanie na kartkę zdobytych informacji również jest dobrym sposobem na utrwalanie wiedzy. Właśnie dlatego można stworzyć sobie dwa źródła wiedzy - jedno w internecie, a drugie w formie zeszytu z własnymi notatkami. Kursy przygotowujące do matury mają jeszcze jedną zaletę - najczęściej zawierają wszystkie niezbędne informacje, które będą poruszane na egzaminie. Nie trzeba już więc weryfikować zakresu zagadnień i zyskuje się gwarancję przyswojenia tylko najpotrzebniejszych na maturze reguł i definicji.
Zmęczenie nie pomaga w nauce
Na koniec dobrze jest mieć świadomość, że uczenie się na siłę nie przynosi wymiernych korzyści. Tutaj psychologowie wskazują przede wszystkim trzy sytuacje:
· uczenie się non stop bez przerw,
· organizowanie powtórek wieczorem,
· słodki bufet podczas nauki.
Nauka jest wtedy efektywna, kiedy mózg jest gotowy do wytrwałej pracy. Wtedy zadziała proces z zapamiętywaniem i utrwalaniem wiadomości. Żmudne powtarzanie definicji nie pójdzie na marne. Dlatego po powrocie ze szkoły i po odrobieniu zadań domowych należy odpocząć i zrelaksować się. Nie należy planować powtórek na późny wieczór, ponieważ po całym dniu mózg potrzebuje odpoczynku i snu. Inaczej nie tylko powtarzane wiadomości nie zostaną utrwalone, ale też kolejny dzień nie będzie efektywny.
Do nauki można wykorzystać materiały dostępne na internetowych platformach edukacyjnych, często publikowane w formie video. Te można odsłuchiwać nawet podczas jazdy autobusem albo relaksując się na tarasie. Takie wysokiej jakości materiały publikowane są między innymi na stronie https://dawiduczy.pl/. Można je włączyć rano przed wyjściem do szkoły i słuchać podczas pałaszowania śniadania. To prosty sposób, by wykorzystać zregenerowany mózg, ale i czas o poranku.