Jak czytać emocje?

Okładka
Nasze emocje pomagają kierować decyzjami, które podejmujemy w każdej minucie naszego życia. Otaczający nas świat (i myśli w naszych głowach) cały czas wywołują reakcje emocjonalne.



Wiele z tego, co robimy, jest motywowane pragnieniem zmiany lub utrzymania stanu uczuciowego – trzymania się dobrych uczuć lub unikania tych nieprzyjemnych, aczkolwiek również potrzebnych emocji.


Czy kiedykolwiek miałeś ochotę krzyczeć na kogoś, kto cię irytował? Albo odczuwałeś chęć przytulenia kogoś, kto jest smutny? Czy kiedykolwiek naprawdę chciałeś wziąć ostatni kawałek ciasta? Wszystkie te pragnienia są napędzane naszymi emocjami. Emocje sprawiają, że chcemy działać, a różne emocje prowadzą nas do różnego rodzaju zachowań. Nie musimy zachowywać się tak, jak sugerują nasze emocje, ale każdy z nas doświadcza, że ma chęć coś zrobić.


Emocje mają silny wpływ na nasze codzienne życie. Decyzje podejmujemy na podstawie tego, czy jesteśmy szczęśliwi, źli, smutni, znudzeni czy sfrustrowani. Wybieramy zajęcia i hobby na podstawie emocji, które nas pobudzają i zachęcają do działania. Zrozumienie emocji może pomóc nam poruszać się w życiu z większą łatwością i stabilnością.


Z pomocą przychodzi książka Jak czytać emocje, której autorką jest doświadczona psychoterapeutka, Andrea Harrn odwołująca się w swojej pracy do terapii poznawczo-behawioralnej, teorii uważności oraz psychologii poznawczej. Ta książka to przewodnik po emocjach, ułatwia rozpoznawanie emocji czy nastroju oraz pomaga w interpretowaniu reakcji innych ludzi, a także otaczających nas wydarzeń. Czy nam się to podoba, czy nie, jesteśmy istotami emocji. Możemy jednak wybrać, czy je znieść, czy polubić i zaakceptować. Przyjmując emocje, uświadamiamy sobie, że mogą stać się prawdziwymi sojusznikami w odkrywaniu siebie i w naszych relacjach z innymi. Emocje są doskonałymi wskaźnikami naszego stanu wewnętrznego. Autorka książki oznajmia, że jeśli zwrócimy na nie uwagę, mogą wskazać nam kierunek, w którym należy podążać. Jeśli widzimy, jaka potrzeba kryje się za naszymi emocjami, jak możemy sobie z nią poradzić i jak można ją zaspokoić. Zaprzeczanie tej potrzebie grozi zwiększeniem frustracji i może przyczynić się, że później stanie się ona jeszcze głośniejsza.

 

Jak czytać emocje nie jest klasyfikacją emocji, ale ukazaniem konkretnych przykładów tłumaczących, w jaki sposób każdy z nas je odczuwa.  Jej zadaniem jest w przystępny sposób, pomóc zrozumieć siebie, a także rzucić wyzwanie naszemu sposobowi myślenia, abyśmy mogli iść naprzód w pozytywny sposób. Dzięki jasnym, prostym radom na temat rozpoznawania oznak i objawów oraz tego, jak przejawiają się poszczególne nastroje i emocje, a także wskazówek, jak sobie z nimi radzić, możemy nauczyć się rozpoznawać własne przeszkody, wprowadzać zdroworozsądkowe podejście do trudności życiowych i zwiększać samoświadomość. Niezależnie od tego, czy używasz książki, aby pomóc sobie, czy też do pracy z innymi jako rodzic lub profesjonalista, możesz uzyskać jasność i pewność siebie, których potrzebujesz, aby w pełni wykorzystać swój potencjał.


Ta książka pogłębia wiedze na temat emocji i nastrojów, pomoże w rozpoznaniu symptomów emocji doświadczanych przez siebie i innych, pozwoli kierować się zdrowym rozsądkiem w trudnych życiowych sytuacjach. Nauczymy się pogłębiać własną samoświadomość oraz  rozwinąć w sobie empatię, a także odkrywać w sobie pasje i realizować zamierzone cele. Każda karta emocji zawiera na koniec pytanie mające zachęcić do introspekcji, po którym następuje miejsce na własne notatki, wyrażenie pozytywnej myśl. Dzięki temu w trakcie praktyki będziesz w stanie zidentyfikować swoje pozytywne lub negatywne zachowania i lepiej zarządzać swoim nastrojem oraz relacjami osobistymi i zawodowymi.

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl