Iskry zapraszają na Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Obrazek artykułu
Podczas Wrocławskich Targów odbędzie się Rozmowa Andrzeja Czyżewskiego kuzyna i biografa Marka Hłaski, i rozmowa z Mariuszem Urbankiem.
Rozmowa Andrzeja Czyżewskiego kuzyna i biografa Marka Hłaski, autora książki "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" i Kamili Sowińskiej na temat wrocławskiego etapu biografii Marka Hłaski.
hh

Nastoletni Marek Hłasko zjawił się wraz z matką we Wrocławiu w 1946 roku i powracał do niego wielokrotnie w swoim życiu. Pierwsze wrocławskie mieszkanie znajdowało się na ul. Hauke-Bossaka 25/5, ale dosyć szybko przeniósł się z matką do domku przy zacisznej uliczce Marcina Borelowskiego 44, gdzie w 1989 r. staraniem Towarzystwa Miłośników Wrocławia i kuzynki Marka Hłaski, wmurowano tablicę pamiątkową.
W 1950 r. podjął pracę w Stoczni Rzecznej przy ul. Siemieńskiego 12, uczęszczając jednocześnie na kurs prawa jazdy. Jeszcze tego samego roku rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie transportowym w charakterze pomocnika kierowcy, by z końcem roku wyjechać z Wrocławia.

Dzięki pomocy Igora Newerlego otrzymał stypendium i znów pojawił się we Wrocławiu w 1953 r., by zająć się tylko pisaniem. Wtedy to podpisał umowę z Państwowym Wydawnictwem Iskry na publikację swojej debiutanckiej powieści. Zmieniał jej koncepcje i tytuł z Człowieka ostatniej granicy na Zatokę Szczęśliwej Przygody, by w końcu wybrać tytuł Wilk. Mieszkał wtedy u swojej ciotki na ul. Borelowskiego, następnie w domu przy ul. Wieniawskiego 9/3, a potem prawdopodobnie przy ul. Smoluchowskiego 22/5. Na początku 1954 r. znów wyjechał z Wrocławia, by wrócić w 1957 r. w związku z realizacją filmów opartych na jego prozie (Ósmy dzień tygodnia, Pętla, Baza ludzi umarłych). Na planie zdjęciowym poznał swoją przyszłą żonę Sonję Ziemann.

Marek Hłasko opisuje Wrocław w swoich młodzieńczych pamiętnikach, w Sowie, córce piekarza, a także w Pięknych dwudziestoletnich. W 1991 r. nadano imię Marka Hłaski bibliotece przy u. Roosevelta 22. We Wrocławiu znajduje się też ulica nazwana jego imieniem w dzielnicy Muchobór Wielki. (na podstawie artykułów Kamili Sowińskiej Miejsca Marka Hłaski, „Wyspa. Kwartalnik literacki” marzec, czerwiec 2011)

WSZYSCY CZYTELNICY MAJĄ NIEPOWTARZALNĄ OKAZJĘ ZADAĆ PYTANIE ZNAWCOM TWÓRCZOŚCI PISARZA SZCZEGÓŁY NA FACEBOOKOWEJ STRONIE WYDARZENIA 

więcej: 

https://www.facebook.com/events/532882516861789/


jak

W ciągu ostatnich kilku lat Mariusz Urbanek opublikował szereg pasjonujących biografii ludzi związanych z kulturą i historią Polski. Do każdej przygotowuje się rzetelnie i długo, pisząc w późnych godzinach wieczornych, gdy ma większy spokój. I choć wszystkich bohaterów łączy jedno – rozpoczęli swoją karierę przed II wojną światową – to są to postaci bardzo zróżnicowane. Od świata poezji (Tuwim. Wylękniony bluźnierca, Broniewski. Miłość, wódka, polityka, Brzechwa nie dla dzieci), poprzez wojskowość (Wieniawa. Szwoleżer na Pegazie), muzykę (Waldorff. Ostatni baron Peerelu) do literatury pięknej (Zły Tyrmand). Nie unika biografii zbiorowych; ekscytująco opisał świat matematyków lwowskich (Genialni. Lwowska szkoła matematyczna), jak również wybitną rodzinę Kisielewskich (Kisielewscy. Jan August, Zygmunt, Stefan i Wacek).

Jak spamiętać wszystkie anegdoty i nie pomieszać bohaterów swoich książek? Jak podchodzić z pasją do każdej postaci? Czy jest możliwe, aby biografia była obiektywna? Na te i inne Państwa pytania odpowie biograf, który potrafi zaciekawić czytelników swoją opowieścią.

WSZYSCY CZYTELNICY MAJĄ NIEPOWTARZALNĄ OKAZJĘ ZADAĆ PYTANIE AUTOROWI SZCZEGÓŁY NA FACEBOOKOWEJ STRONIE WYDARZENIA 

więcej: https://www.facebook.com/events/1500352123625807/

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl