Historie poruszające najczulsze struny ludzkiej duszy

Obrazek artykułu
Pozornie lekki w swojej konwencji zbiór „ Opowiadań człowieka jakby stąd” porusza również liczne trudne zagadnienia, dotyczące najwyższych wartości w ludzkim życiu.


Prócz miłości, która jest wątkiem łączącym wszystkie opowiadania, wielokrotnie autorzy dotykają w swoich utworach również tematu wolności i to w bardzo szerokim jej ujęciu.  Pierwsze opowiadanie „ Pralna”  porusza problem  dosłownej wolności obywatelskiej. Ukazane są tam ograniczenia systemowe wolnego kraju, które czynią jednak ze swych obywateli więźniów ustaw i paragrafów. Opowiadanie to w odważny sposób opisuje nasz kraj, który nie traktuje równo wszystkich swoich rodaków. Ludzie wolnego rynku są tu pozostawieni sami sobie, nie tylko ich pomysły pozostają bez jakiegokolwiek wsparcia, to jeszcze prawo tak naprawdę ich bardzo ogranicza. Wysokie składki i podatki potrafią zadusić w zarodku nawet najlepsze inicjatywy. Warunki takie zmuszają ludzi do emigracji, mniej lub bardziej dobrowolnej. Niestety poszukiwanie nowego miejsca bycia za granicą, odnajdywanie się w innych realiach, a przede wszystkim uczucie braku przynależności, prowadzi do kolejnej pułapki, tym razem więzienia mentalnego, zniewolenia  umysłu, który dla pełnego wykorzystania swoich możliwości potrzebuje przecież wolności.


Pralnia

Przepełniona smutkiem historia pokazująca, jak wielką rolę w ludzkim życiu odgrywa miłość. Brak silnych więzów emocjonalnych z druga osobą, nie rzadko przyczynia się do podejmowania  decyzji, które bezpowrotnie zmieniają ludzkie losy.

Opowieść ta osadzona jest w obecnych realiach politycznych i społecznych naszego kraju. Przedstawia dość naturalistycznie obraz życia Polaków na emigracji. Jest to studium psychiki człowieka, którego świat marzeń i własnych ambicji rozbija się przy zetknięciu z najprostszą ekonomią i walką o byt.


Śnieżynka

Opowiadanie pełne magii, dziejące się w zimowym okresie przedświątecznym. Obraz przenosi czytelnika niemalże w baśniową krainę, w której główny bohater tęskni za prawdziwym uczuciem. W trakcie dziejących się wydarzeń, znakomicie przedstawiony zostaje  portret psychologiczny bardzo świadomego mężczyzny, który otwarcie mówi o swoich lękach i pragnieniach.

W centrum handlowym,  w przypadkowych okolicznościach dochodzi do spotkania dwojga ludzi. To wydarzenie powoduje zmiany w głównym bohaterze. Przezwycięża on swoją nieśmiałość i lęk przed odrzuceniem. Nie potrafi wymazać obrazu, śnieżnej kobiety, który wyrył się w jego sercu po kilkuminutowym spotkaniu. Zaczyna tworzyć w swojej książce ich wspólną historię. Sam jednak nie wie, czy rzeczywistość jest w stanie połączyć tak pięknie ich losy, czy będą one współgrały z fikcja literacką, czy może potoczą się zupełnie inaczej. Postanawia sam to sprawdzić i podejmuje  uczuciowe wyzwanie.


Namiętny sekret

Opowiadanie zacierające w sobie granicę pomiędzy światem realnym, a fikcją literacką. Przepełnione obrazami pełnymi namiętności. Opisuje wewnętrzne rozterki głównego bohatera, który zawierzył uczuciu, oddał się mu, zatracając przy tym całkowicie siebie. Uzależnienie emocjonalne, wywołuje w nim skrajne emocje, od stanów euforii, aż do myśli samobójczych.

 Bohater nie jest pozostawiony sam sobie, dostrzega  istnienie  Siły Wyższej w swoim życiu,  Siły, która pragnie mu coś uświadomić. Jego zadaniem jest tylko wykazać gotowość i dojrzałość, aby  właściwie odczytać znaki, które spotyka na swojej drodze.


Pochopnie, czy przedwcześnie

Zabawna, pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który ponad wszystko umiłował swoją wolność i samotne życie, bez zobowiązań. Splot najróżniejszych wydarze, zmienia diametralnie jego bezpiecznie ułożony świat. Opowieść jest lekka i zabawna, ale skłania do  pewnych przemyśleń, gdyż główny bohater podejmując, wydawałoby się błahe decyzje, nieświadomie zmienia swoje życie i biernie poddaje się ich konsekwencją. Brak asertywności i wewnętrznego zdecydowania doprowadza go do punktu, w którym nigdy nie chciał się znaleźć. Jego wolnościowe poglądy okazują się krótkoterminowe, gdyż wobec zaborczej i bardzo zdecydowanej kobiety, sam pozwala się zamknąć w mentalnym więzieniu, mylonym często z prawdziwą miłością.


Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku