Grudniowy program Muzeum Pana Tadeusza

Obrazek artykułu
W ostatnim miesiącu roku zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na nową wystawę czasową, która ukaże Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną – poetę „bez tekstu". W grudniu odbędą się również inne wydarzenia, między innymi warsztaty, rozmowy i spotkania z ciekawymi gośćmi, a także koncert kameralny artystek z Singapuru.

W piątek 15 grudnia 2017 otworzymy wystawę Różewicz. Bez tekstu, która będzie autokomentarzem do życia i twórczości poety oraz prezentacją jego poglądów na temat popkultury, współczesnych mediów, sportu, czytelników, sensu i... bezsensu pisania. Na ekspozycji zaprezentujemy filmy zmontowane z krótkich, nierzadko aforystycznych wypowiedzi Różewicza, które pokazują inne oblicze poety, a także wypowiedzi krytyków, historyków i przyjaciół artysty. Dodatkowo będzie można zobaczyć przedmioty, które towarzyszyły Różewiczowi w codziennym życiu. Wystawa przybliży jego postać także tym, które znają go ze szkolnych podręczników tylko jako postać z Parnasu – opowiada kurator Mariusz Urbanek – coraz bardziej odległą i mało związaną z problemami współczesności. To pokazanie Różewicza-obywatela, Różewicza-krytyka, Różewicza-satyryka z różnych okresów jego życia. Wystawę zapowiada wykład Jerzego Olka i warsztaty dla dorosłych prowadzone przez studentów wrocławskiego ASP, którzy zajmą się relacją słowa i obrazu.

 

Jednocześnie zapraszamy na trwającą wystawę Odciskanie świata, która była częścią pierwszej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Prezentuje ona efekty pracy uczennic z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu, które fotograficznie zinterpretowały fragmenty wierszy Tadeusza Różewicza. Zachęcamy także do zwiedzania wystawy Tak to widzę!, przedłużonej do końca roku. Ukazuje ona świat Dolnego Śląska oczami dzieci i młodzieży, która po raz pierwszy zetknęła się z techniką camera obscura.

 

W grudniu spotkamy się w rocznicę stanu wojennego w ramach cyklu Środy nad książką. Historyk i badacz dr Łukasz Kamiński przybliży rozmaite, częstokroć dziś zapomniane formy oporu społecznego, które pojawiały się podczas stanu wojennego. Zainteresowanym psychologią polecamy zaś nasz stały cykl Współcześni romantycy organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS – w grudniu dr hab. Agata Gąsiorowska opowie, jak budować zdrowe relacje z pieniędzmi. Zaś w ramach Niedzielnego oprowadzania posłuchamy o Wigilii w szlacheckim dworze.

 

Po raz ostatni w tym roku w Muzeum odbędzie się koncert kameralny z cyklu Salon dźwięków romantycznych. Będzie to okazja do przyjrzenia się różnym obliczom romantyzmu, zabrzmią bowiem dzieła romantycznych kompozytorów z trzech krajów: Norwegii, Polski i Francji w interpretacji skrzypaczki Tiffany Tan i pianistki Ashley Tan. Są to młode, utalentowane artystki, które urodziły się w Singapurze, lecz uczyły się w szkołach europejskich, w tym również w Polsce.

 

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza!

Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl