Gdzie szukać pomocy w związku z depresją?

Obrazek artykułu
Z roku na rok liczba osób chorych na depresję stale zwiększa się, co prowadzi do tego, że zaczyna być ona uważana za chorobę cywilizacyjną. Na szczęście odpowiednio leczona może zostać wytłumiona i nie przeszkadzać pacjentowi w prowadzeniu szczęśliwego życia. Gdzie szukać pomocy w przypadku zaobserwowania u siebie objawów depresji?




Depresja - co to jest?

Depresja to bardzo poważna choroba, które może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od jego płci czy wieku. Współczesna medycyna rozróżnia kilka rodzajów depresji, różniących się między sobą objawami i dolegliwościami, jednak jej najpopularniejsza forma najczęściej określana jest jako stan długotrwałego obniżenia nastroju oraz złego samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Osoba dotknięta depresją ma problemy z najprostszymi codziennymi czynnościami, takimi jak wstanie z łóżka czy wyjście do sklepu.



Depresja - objawy


Typowe objawy depresji to:


  • poczucie winy,
  • niska samoocena,
  • brak chęci do życia,
  • poczucie beznadziejności,
  • utrata zainteresowań i pasji,
  • stany lękowe,
  • niemożność odczuwania radości i przyjemności,
  • myśli samobójcze.



  • Jak już zostało wspomniane, depresja ma również fizyczne objawy, należą do nich:

  • bóle głowy,
  • brak koncentracji,
  • bóle mięśni i stawów,
  • dolegliwości żołądkowe,
  • utrata sił fizycznych,
  • problemy ze snem,
  • szybkie męczenie się.


Depresja - gdzie szukać pomocy?


Dzięki osiągnięciom medycyny, obecnie, depresję można w znacznym stopniu kontrolować. Dobrze dobrane metody leczenie pozwalają na zmniejszenie lub całkowite zlikwidowanie objawów depresji u większości cierpiących na nią osób. W zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania u pacjentów stosuje się różne metody leczenia. Najczęściej jest to terapia farmakologiczna, psychoterapia lub jednocześnie obie te metody. Ważne jest, aby nie lekceważyć swoich objawów i od razu po ich zauważeniu skierować się po pomoc do specjalistów - lekarzy psychiatrów lub psychologów.


Terapia farmakologiczna

Jeżeli dolegliwości choroby są na tyle silne, że uniemożliwiają normalne życie lub są powiązane z myślami samobójczymi, wtedy konieczna jest terapia farmakologiczna. Podstawą leczenia farmakologicznego są leki przeciwdepresyjne, ale podczas terapii często stosuje się pomocniczo również inne leki, które mają za zadanie pomóc pacjentowi z innymi problemami zdrowotnymi towarzyszącymi depresji, np. z bezsennością lub brakiem apetytu.




Terapia poznawczo-behawioralna - skuteczna walka z depresją


Depresja jest chorobą o niejednoznacznym podłożu, dlatego bardzo dobre efekty lecznicze daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Niezwykłe rezultaty w leczeniu depresji daje w szczególności terapia poznawczo-behawioralna. To skuteczny rodzaj terapii leczenia zaburzeń psychicznych oraz wszelkich trudności emocjonalnych. Terapia poznawczo-behawioralna koncentruje się głównie na zmianie błędnego, rodzącego ból sposobu myślenia, aby uzyskać poprawę nastroju i samopoczucia.



Psychoterapia online


W leczeniu depresji dobre wyniki wykazuje psychoterapia online. Taka forma terapii polega na przeprowadzaniu sesji z psychologiem poza gabinetem z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - wideorozmów i komunikatorów internetowych. W zależności od stanu pacjenta taka psychoterapia może obywać się w czasie rzeczywistym lub asynchronicznie - w tym przypadku pacjent dostaje materiał do przerobienia, a gdy to zrobi to wysyła swoją pracę do specjalisty, a psycholog online analizuje jego postępy i odsyła mu dalsze zalecenia.

Psychoterapia online ma wiele zalet - przede wszystkim umożliwia uczestniczenie w terapii osobom, które nie mają możliwości dotarcia do miejsca przeprowadzania stacjonarnych spotkań, np. z powodu niepełnosprawności, miejsca zamieszkania czy częstych podróży. Psychoterapia online jest również bardzo wygodną i komfortową formą terapii dla pacjenta, ponieważ dzięki niej może on uczestniczyć w sesjach przebywając w dowolnym miejscu, w którym czuje się bezpiecznie i dobrze, np. w swoim domu.



Od 2 do 10000 znaków

Znajdź nas na Facebooku

Partnerzy

Subiektywnie o książkach
Dwumiesięcznik SOFA
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo MG
Kuźnia Literacka
Zażyj Kultury
Fundacja  Polonia Union
Kulturalne rozmowy - Sylwia Cegieła
Sklep internetowy TylkoRelaks.pl
CoCzytamy.pl